AEK 3 5
ΑΕΛ 3 4
ΟΜΟΝΟΙΑ 3 4

Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 79-78: Τζάμπα ήττα

Ο Ολυμπιακός έδειξε έτοιμος για μεγάλα πράγματα φέτος κι ας ηττήθηκε στη Βαρκελώνη (79-78). Εκπληκτικό τακτικά μπάσκετ από τους «ερυθρόλευκους» που έφτασαν ένα αμυντικό ριμπάουντ μακριά από περιφανή θρίαμβο.
Τι κι αν έχουμε μόλις 13 Οκτωβρίου; Μπαρτσελόνα και Ολυμπιακός χάρισαν, ίσως, το καλύτερο παιχνίδι της φετινής Euroleague, θυμίζοντας... καθ υπερβολήν αγώνα πλέι οφ! Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, πως τα πάντα κρίθηκαν στην παράταση και το τελευταίο σουτ, καθώς το αμφίρροπο ντέρμπι του «Παλαού Μπλαουγκράνα» χρειάστηκε να κριθεί μετά από 45 λεπτά σκληρού «μπρα ντε φερ». Ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ, δύο βολές από τον Οριόλα και ένα άστοχο σουτ του Σλούκα έγειραν στις λεπτομέρειες την πλάστιγγα σε βάρος του Ολυμπιακού (79-78) που πάντως επιβεβαίωσε πως φέτος δικαιολογημένα στοχεύει... ψηλά.

Μοναδικό «μελανό» σημείο για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα το τρίτο δεκάλεπτο (28-15) το οποίο τους στέρησε ένα σημαντικό πλεονέκτημα που είχαν αποκομίσει από το πρώτο ημίχρονο. Και πάλι, βέβαια, η άμυνα των Πειραιωτών ήταν σημείο αναφοράς, καθώς υποχρεώσαν την Μπαρτσελόνα σε ενεργητικό 79 πόντων, μετά από 45 λεπτά αγώνα.

Με την νίκη αυτή η Μπαρτσελόνα παραμένει αήττητη (3-0) και συνεχίζει στο ρετιρέ της βαθμολογίας. Κορυφαίος για τους «μπλαουγκράνα» ο Νίκολα Μίροτιτςμε 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, στα όρια του triple double ο Νικ Καλάθης με 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος. Για τον Ολυμπιακό που είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ξεχώρισαν οι Σλούκας (14π., 1ας με άστοχο buzzer beater νίκης), Βεζένκοφ (12π.), Ντόρσεϊ (12π.), Φαλ (11π., 8ριμπ.) και ΜακΚίσικ (10π.).

Στην συνέχεια της «διαβολοβδομάδας» ο Ολυμπιακός επιστρέφει στην βάση του για το εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Ζαλγκίρις Κάουνας (15/10, 21:00), την ώρα που η Μπαρτσελόνα ταξιδεύει στο Μιλάνο για το δύσκολο εκτός έδρας ματς κόντρα στην Αρμάνι (15/10, 20:00).

Πηγή: sdna.gr