AEK 3 5
ΑΕΛ 3 4
ΟΜΟΝΟΙΑ 3 4

Hρωική πρόκριση ο Πουίγ!

Άλλο ένα απογοητευτικό αποτέλεσμα για τον Ράφαελ Ναδάλ σε Grand Slam τουρνουά φέτος. Ο ηρωικός Λούκας Πουίγ, μετά από επική μονομαχία 5 σετ, σημείωσε σπουδαία νίκη και σφράγισε τον γαλλικό εμφύλιο στα προημιτελικά του US Open, κόντρα στον Γκάελ Μονφίς!

Χωρίς προημιτελικό σε Major τουρνουά μένει ο Ράφαελ Ναδάλ μέσα στο 2016...

Ο Ισπανός που φαινόταν να είχε βρει τη φόρμα του και έμοιαζε ικανός να απειλήσει ακόμα και τον ντεφορμέ Τζόκοβιτς, γνώρισε άλλη μια οδυνηρή και σκληρή ήττα φέτος, με δράστη τον εκπληκτικό Λούκας Πουίγ!

Με όπλα του τον νεανικό ενθουσιασμό του, την επιθετική του νοοτροπία και το γρήγορο στυλ παιχνιδιού του, ο 22χρονος Γάλλος σημείωσε τη σπουδαιότερη νίκη της καριέρας του και μετά την τρίτη του συνεχόμενη νίκη στα 5 σετ, πήρε θριαμβευτική πρόκριση για τους "8" καλύτερους του Αμερικανικού Όπεν!

Ο ταλαντούχος Γάλλος επικράτησε 6-1, 2-6, 6-4, 3-6, 7-6(6) του Ράφαελ Ναδάλ με τον Ισπανό να χάνει το παιχνίδι μέσα από τα χέρια του, έχοντας τον έλεγχο του 5ου σετ και το προβάδισμα με break από νωρίς...

Πριν 12 χρόνια ήταν η τελευταία χρονιά που ο Ναδάλ δεν είχε καταφέρει να αγωνιστεί τουλάχιστον σε ένα προημιτελικό σε ένα από τα τέσσερα Grand Slam της σεζόν.

Στο πρώτο Major της Μελβούρνης αποκλείστηκε στον 1ο γύρο απ'τον Φερνάντο Βερντάσκο, στο Γαλλικό Όπεν αποσύρθηκε πριν τον 4ο γύρο, στο Wimbledon δεν αγωνίστηκε καθόλου και στη Νέα Υόρκη ηττήθηκε απ'τον Πουίγ στη φάση των "16".

Ο Γάλλος ήταν εξαιρετικός, έπαιξε σύγχρονο τένις με έμφαση στην ταχύτητα των χτυπημάτων, κλέβοντας χρόνο απ'τον Ράφαελ Ναδάλ που προσπαθούσε κυρίως με το forehand του να πιέσει τον νεαρό αντίπαλό του.

Με περισσότερα όπλα στη διάθεσή του, ο Πουίγ έδειξε υπομονή, πείσμα και χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία και μετά από 4 ώρες αμφίρροπης μονομαχίας στο Arthur Ashe, πέτυχε την πρώτη του Top5 νίκη, εξασφαλίζοντας για δεύτερο διαδοχικό Grand Slam την παρουσία του στους "8" καλύτερους του US Open.

Ο Πουίγ, Νο25 στον κόσμο, μπήκε εντυπωσιακά στο κεντρικό court και κυριαρχόντας κατά κράτος του νευρικού Ναδάλ, πήρε προβάδισμα μετά από μόλις 28 λεπτά.

Η απάντηση του Ράφα ήταν άμεση, με τον 30χρονο Ισπανό να αυξάνει την επιθετικότητά του και να οδηγεί σε περισσότερα λάθη τον αντίπαλό του.

Ένα γρήγορο break του Πουίγ στο 3ο σετ, τον οδήγησε εκ νέου στο προβάδισμα στο σκορ ωστόσο και πάλι ο Ναδάλ ανέβασε ταχύτητα και επίπεδο για να φτάσει στην ισοφάριση σε 2-2 σετ, με δύο break στο 4ο.

Το καθοριστικό σετ ήταν το πιο αμφίρροπο και συγκλονιστικό της αναμέτρησης.

Ο Ναδάλ ξεκίνησε με break (1-0) και έδειχνε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ματς, χωρίς να κινδυνεύει το σερβίς του. Μέχρι το 8ο game, όπου ο Πουίγ έκανε ένα σπουδαίο game επιστροφής και ισορρόπησε τον αγώνα (4-4).

Οι δύο άνδρες οδηγήθηκαν στο tie break, εκεί όπου ο Πουίγ βρέθηκε μπροστά με 4-1 και 6-3!

Ο Ναδάλ έκανε εντυπωσιακή προσπάθεια να ανατρέψει το μεγάλο προβάδισμα του Γάλλου, όμως ένα καθοριστικό λάθος σε εύκολη μπάλα κοντά στο φιλέ στο 6-6, έδωσε το 4ο match point στον Πουίγ και εκείνος το αξιοποίησε ολοκληρώνοντας τη μεγαλύτερη έκπληξη, μέχρι τώρα, στο τουρνουά.

Με 59 winners και 53 αβίαστα λάθη τελείωσε το ματς ο Πουίγ ενώ ο Ναδάλ είχε 52 τελειώματα και 41 αβίαστα, χωρίς όμως ιδιαίτερη βοήθεια από το σερβίς του όταν το χρειάστηκε. Ήταν, πάντως, πολύ καλός στο φιλέ με 35/48 - 73%.

Έτσι, ο Πουίγ έγινε ο τρίτος Γάλλος που προκρίνεται στα προημιτελικά της Νέας Υόρκης, μετά τους Μονφίς και Τσόνγκα.

Πουίγ και Μονφίς θα συναντηθούν για δεύτερη φορά, μετά τη νίκη του πρώτου πέρυσι στο Australian Open με 3-2 σετ.

Κυριακή 04/09: 4ος γύρος US Open
1-Djokovic (Serbia) beat Edmund (Britain) 6-2 6-1 6-4
24-Pouille (France) beat 4-Nadal (Spain) 6-1 2-6 6-4 3-6 7-6(6)
9-Tsonga (France) beat 26-Sock (U.S.) 6-3 6-3 6-7(7) 6-2
10-Monfils (France) beat Baghdatis (Cyprus) 6-3 6-2 6-3