ΑΠΟΛΛΩΝ 0 0
ΑΠΟΕΛ 0 0

Νίκη για Παγδατή στο Αυστραλιανό Όπεν

Ο πρωταθλητής μας επικράτησε με 3-2 σετ του Τεϊμουράζ Γκαμπασβίλι

Σε ένα καλό τεστ σωματικής αντοχής και πνευματικής δύναμης, ο Μάρκος Παγδατής αποδείχτηκε δυνατότερος από τον Teymuraz Gabashvili και τον κέρδισε με 6-2, 6-7 (5), 3-6, 6-4, 6-4, πετυχαίνοντας την 23η νίκη της καριέρας του στη Μελβούρνη. Ο 29χρονος Κύπριος πρωταθλητής προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Australian Open, όπου θα αντιμετωπίσει το Νο22 της παγκόσμιας κατάταξης, David Goffin.

Ο Μάρκος Παγδατής άνοιξε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο πρώτο Grand Slam της χρονιάς, στην Αυστραλία. Στη 11η διαδοχική του παρουσία στο κυρίως ταμπλό της Μελβούρνης, ο κορυφαίος Κύπριος τενίστας όλων των εποχών επέστρεψε στον 2ο γύρο της διοργάνωσης μετά από δύο χρόνια.

Ο φιναλίστ του 2006 έκανε ένα καλό παιχνίδι και παρά το γεγονός ότι έχασε πολλές ευκαιρίες για να πάρει συντομότερα τη νίκη, δεν επηρεάστηκε και κατάφερε να ολοκληρώσει το έργο του έπειτα από 3 ώρες και 36 λεπτά αγώνα. Να σημειωθεί πως στο Court 13, όπου και πραγματοποιήθηκε ο αγώνας, έδωσαν δυναμικό το παρόν εκατοντάδες φίλοι του τένις από την Κύπρο και την Ελλάδα, στηρίζοντας από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό την προσπάθεια του Παγδατή.

O Μάρκος μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και κέρδισε τα πρώτα 4 games, ενώ έχασε συνολικά μόνο 3 πόντους σε όλα του τα σερβίς, για να κατακτήσει μέσα σε 23 λεπτά το 1ο σετ. Ο Κύπριος πρωταθλητής προηγήθηκε νωρίς με break και στο 2ο σετ, κάνοντας το 2-0, και γενικά έδειχνε να έχει τον απόλυτο έλεγχο στον αγώνα.

Συνολικά σε ολόκληρο το 2ο σετ έχασε 6 break points, κάτι που του στοίχισε, αφού έφτασε μέχρι και στο 5-3, σερβίροντας για το 2-0 σετ, κάτι που δεν έγινε ποτέ. Στη μοναδική του ευκαιρία που του παρουσιάστηκε στο σετ, ο Ρώσος έκανε το break και ισοφάρισε σε 5-5, για να στείλει τελικά το 2ο σετ σε tie-break, όπου και το κατέκτησε με 7-5.

Παρά την απώλεια του ελεγχόμενου 2ου σετ, ο Μάρκος μπήκε δυνατά και στο 3ο σετ, και προηγήθηκε με 3-0. Ούτε αυτό το προβάδισμα όμως κατάφερε να το διατηρήσει, αφού ακολούθησε ένα "βραχυκύκλωμα", με τον Gabashvili να κερδίζει 6 games στη σειρά και να κάνει το 6-3, φέρνοντας τα πάνω κάτω στον αγώνα.

Ο Παγδατής δεν έσκυψε το κεφάλι του μετά και από αυτή την τραγική εξέλιξη. Ο Gabashvili έφτασε τα 7 συνεχόμενα κερδισμένα games και προηγήθηκε με 1-0 στο 4ο σετ, αλλά ο Μάρκος έκανε το break και απέκτησε προβάδισμα με 3-1. Αυτή τη φορά ο πρωταθλητής μας δεν κοίταξε πίσω του και δεν άφησε στον αντίπαλό του το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στα service games του, για να φτάσει εκ του ασφαλούς στο 6-4 και να στείλει τον αγώνα σε 5ο σετ.

Με το momentum πια να βρίσκεται στη δικιά του πλευρά, ο Μάρκος κατάφερε να κάνει break στα μέσα του αποφασιστικού σετ και να προηγηθεί με 4-2. Ο Ρώσος απάντησε σε αυτό το break άμεσα και ισοφάρισε σε 4-4, αλλά ούτε αυτό επηρέασε την ψυχολογία του Μάρκου, που με μεγάλη ώθηση από το κοινό έφτασε σε ένα ακόμα break, για να προηγηθεί με 5-4. Χωρίς κανένα πρόβλημα, ο 29χρονος ολοκλήρωσε την αποστολή του με love service game, για να γνωρίσει την αποθέωση και να κάνει με το κοινό τα περίφημα "όλε".

Αυτή ήταν η 23η νίκη για τον Παγδατή στη Μελβούρνη και η 53η συνολικά σε επίπεδο Grand Slam. Ο πρωταθλητής μας προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Australian Open για 10η φορά στην καριέρα του. Εκεί θα αντιμετωπίσει το Νο22 του κόσμου και Νο20 του ταμπλό, David Goffin. Ο φορμαρισμένος Βέλγος κέρδισε τον Michael Russell με 6-3, 6-3, 5-7, 6-0.