ΜΑΤΣΑΡΕΣ στην Β' κατηγορίας: Από την κόλαση στον παράδεισο ο Ονήσιλος - Τρένο η Σαλαμίνα!

Αγωνιστική δράση είχαμε σήμερα στο πρωτάθλημα Β' κατηγορίας, αλλά και στο κύπελλο Coca Cola Α'-Β' κατηγορίας.

Στον θεσμό του κυπέλλου ο Ονήσιλος Σωτήρας πήρα μια σπουδαία νίκη επικρατώντας της Καρμιώτισσας με 4-3. Η ομάδα των Πολεμιδιών άνιξε το σκορ με τον Ράζιτς στο 12ο λεπτό, για να ισοφαρίσει ο Σωτηρίου στο 34ο για το 1-1. Κάπου εκεί η φιλοξενούμενη ομάδα φόρτσαρε και έκανε το 1-3 με τους Ζέφκη και Κοέλιο.

Ο Ονήσιλος όμως παρά το γεγονός ότι έχασε πέναλτι στο 44ο λεπτό με τον Παναγιώτη Μαυρουδή αντέδρασε στο δεύτερο μέρος και με γκολ των Φωτίου, Νικολάου και Λίμα γύρισε το μάτς σε 4-3 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στον δεύτερο αγώνα, Ερμής και Ένωση παρέμειναν στο 1-1. Η φιλοξενούμενη ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Χαραλάμπους στο 6ο λεπτό, δέχθηκε κόκκινη στο 13ο(Χριστοφή), ενώ για το τελικό 1-1 σκόραρε ο Μπρούς. Οι επαναληπτικοί αγώνες είναι προγραμματισμένοι για τις 19 Ιανουαρίου.

Στο πρωτάθλημα τώρα η Ολυμπιάδα Λυμπιών νίκησε στο ΓΣΖ την μαχητική ΠΟΞ με 0-1 και έκανε βαθμολογικό άλμα, ανεβαίνοντας στην 9η θέση με 18 βαθμούς, αφήνοντας την αντίπαλο της στην 10 με 17 βαθμούς. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος ο Γιανγκβελάτζε στο 77ο λεπτό.

Στον άλλο αγώνα της ημέρας η Νέα Σαλαμίνα έκανε περίπατο στο Λιοπέτρι, νικόντας τον Αχυρώνα με 2-0 και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 29 βαθμούς και έχει όσους έχουν Ακρίτας και ΕΝΠ που βρίσκονται στην 1η και 2η θέση αντίστοιχα. Σκόρερ και των δύο τερμάτων της Νέας Σαλαμίνας ήταν ο Μιγκελίτο.

Για να ολοκληρωθεί η 14η αγωνιστική εκκρεμούν οι αναμετρήσεις Ομόνοια 29Μ - Ερμής Αραδίππου (26/1), Ομόνοια Αραδίππου - Καρμιώτισσα Πολεμιδιών (26/1) και ΕΝ Παραλιμνίου - Ονήσιλος Σωτήρας (2/2).