AEK 9 20
ΑΠΟΕΛ 9 13
ΑΕΛ 8 11

Ο... κατήφορος συνεχίστηκε στην Μαδρίτη

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την τρίτη σερί ήττα του στο Top 16 της Ευρωλίγκας, στην Μαδρίτη από την Ρεάλ (84-72) στο «ριμέικ» του τελικού του Φάιναλ Φορ της περασμένης σεζόν και έδειξε ότι παρά την νίκη επί του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι δεν έχει ξεπεράσει την αγωνιστική κρίση.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το 17’ που προηγήθηκαν με 33-29 έχασαν την συγκέντρωση τους και μαζί τον έλεγχο του ρυθμού. Η «Βασίλισσα» που είναι ο ορισμός της ομάδας ρυθμού, άρχισε να «εκτελεί» τον Ολυμπιακό έξω από τα 6,75 μέτρα (11/22 τρίποντα) ακόμη και με απίθανους τρόπους – τρίποντο του Ροντρίγκεθ από τα εννέα μέτρα και του Γιουλ με ταμπλώ και στα δύο τέλος του χρόνου της επίθεσης των γηπεδούχων - και ξέφυγε στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» με κενά στους ψηλούς και στις δύο πλευρές του γηπέδου και στην επίθεση χωρίς σταθερό εξωτερικό σουτ, με τον Βασίλη Σπανούλη να «εξαφανίζεται» από τα νταμπλ τιμ της Ρεάλ και την πολύ καλή προσωπική άμυνα του Τζέφρι Τέιλορ, και τον Γιώργο Πρίντεζη να δείχνει κουρασμένος, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Ο Ολυμπιακός με τους Ντάνιελ Χάκετ, Ιωάννη Παπαπέτρου να πετυχαίνουν από πέντε πόντους με ένα τρίποντο στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου, τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα δύο πόντων (19-17). Με πρωταγωνιστή τον Τζέσι Κάρολ, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 27-23 στο 14’, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με καλή άμυνα και δύο τρίποντα των Γιώργου Πρίντεζη, Χάκετ, προσπέρασαν με 33-29 λίγο πριν το 17’. Στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο, ο Ολυμπιακός έχασε την συγκέντρωση του και η Ρεάλ με επιμέρους σκορ 11-2 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Φελίπε Ρέγιες και ένα ακόμη τρίποντο από τον Κάρολ πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα έξι πόντων (41-35).

Τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ήταν σημείο «κλειδί» για την εξέλιξη του αγώνα. Η Ρεάλ βρήκε ρυθμό και με τον Ρέγιες να κερδίζει «μάχες» κοντά στο καλάθι, τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα τρίποντα – το ένα σχεδόν από τα εννέα μέτρα και στο τέλος του χρόνου της επίθεσης -, τον Σέρχιο Γιουλ να προσθέτει ακόμη ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και σερί 13-0 σε διάστημα πέντε λεπτών, «εκτόξευσε» την διαφορά στους 16 (56-40) λίγο μετά το 27’. Η «Βασίλισσα» ξέφυγε και με 18 (61-43) ένα λεπτό αργότερα και στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γιουλ με δύο σερί τρίποντα… έδωσε την χαριστική βολή στους «ερυθρόλευκους» (74-55 στο 36’).

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 41-35, 63-48, 84-72

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ρίβερς 6, Νοτσιόνι 10 (2), Ρέγες 11 (1), Ροντρίγκεθ 11 (2/2 τριπ.), Αγιόν 11, Κάρολ 9 (3/5 τριπ.), Γιουλ 18 (3/5 τρίπ. 7 α.), Τόμκινς 2, Ερνάνγκομεζ 4, Τέιλορ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Σφαιρόπουλος): Οντομ 1, Χάντερ 14 (11 ριμπ.), Παπαπέτρου 12 (2), Σπανούλης 1 (0/6 σουτ), Στρόμπερι 3 (1), Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 5 (1), Μάντζαρης 7 (1), Χάκετ 14 (3/5 τριπ.), Λοτζέσκι 9 (1), Αθηναίου.