ΑΕΛ 34 68
ΑΠΟΕΛ 34 47
ΕΝΠ 34 32

Πικρός αποκλεισμός για τον Ολυμπιακό

Στους «32» του Europa League τερματίστηκε η φετινή ευρωπαϊκή πορεία του Ολυμπιακού. Εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων και ήρθε ισόπαλος 2-2 με την Ντνίπρο.

Με μία εμφάνιση κατώτερη των προσδοκιών, ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με την Ντνίπρο στο Καραϊσκάκη και σε συνδυασμό με το εις βάρος του 2-0 από τον πρώτο αγώνα στο Κίεβο, γνώρισε τον αποκλεισμό στη φάση των «32» του Europa League.

Οι Πειραιώτες αν και πραγματοποίησαν ένα ελπιδοφόρο ξεκίνημα, πλήρωσαν και πάλι την ολιγωρία τους στην άμυνα, με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν καν να πάρουν τη νίκη, παρότι προηγήθηκαν δύο φορές.

Μόλις στο 14 λεπτό και αφού είχε προειδοποιήσει στο 11΄, ο Μήτρογλου έδωσε το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» μετά από ασίστ του Μιλιβόγεβιτς, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 22΄, ισοφαρίζοντας με τον Φεντέτσκι, εκμεταλλευόμενοι τα κενά στην άμυνα του Ολυμπιακού.

Μετά το γκολ της ισοφάρισης και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η ομάδα του Περέιρα έχασε την αυτοσυγκέντρωση της και παραλίγο να δεχθεί κι άλλα γκολ από τους Ουκρανούς, που βρήκαν απέναντί τους έναν εξαιρετικό Ρομπέρτο.

Στην επανάληψη η κατάσταση έγινε ακόμη πιο δύσκολη για τον Ολυμπιακό μετά την αποβολή του Μιλιβόγεβιτς στο 52΄ με απευθείας κόκκινη κάρτα. Μετά την εξέλιξη αυτή ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν χωρίς πρόβλημα τους χώρους και να προσπαθούν μέσω αντεπιθέσεων να βάλουν κι ένα δεύτερο γκολ.

Ο Ρομπέρτο και πάλι είπε «όχι» όποτε χρειάστηκε, ενώ μετά το 80΄ οι Πειραιώτες άρχισαν να πιέζουν για ένα δεύτερο γκολ, το οποίο τελικά πέτυχαν στο 90΄ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντομίνγκες, το οποίο κέρδισε ο ίδιος.

Εντούτοις, οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να αποχαιρετήσουν τη διοργάνωση με τη νίκη, καθώς ένα ακόμη λάθος της άμυνας, έδωσε την ευκαιρία στον Κάλινιτς να βγει μόνος του απέναντι στον Ρομπέρτο στις καθυστερήσεις και να γράψει εύκολα το τελικό 2-2.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Σιόβας, Σαντάνα, Μαζουακού, Ντομίνγκες, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Ντουρμάζ (66' Ντοσεβί), Αφελάι (65' Φορτούνης), Μήτρογλου.

Ντνίπρο: Μπόικο, Φεντέτσκι, Ντόουγκλας, Τσεμπεριάτσκο, Εζίντιο, Κανκάβα, Φεντόρτσουκ (84' Μπέζους), Ματέους (76' Γκάμα), Ροτάν, Κονοπλιάνκα, Ζοζούλια (62' Κάλινιτς).