AEK 9 20
ΑΠΟΕΛ 9 13
ΑΕΛ 8 11

«Ξύπνησε» στο τέλος και... καθάρισε ο Ολυμπιακός

Αν και με άγχος ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα στο τέλος με 3-0 τον Εργοτέλη στο «Καραϊσκάκη» και επέστρεψε στις νίκες μετά την ισοπαλία στο Κύπελλο.

Παρότι δυσκολεύτηκε απέναντι στον μαχητικό Εργοτέλη για 70 λεπτά, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 των Κρητικών στο «Καραϊσκάκη», στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα και διατηρήθηκε σε απόσταση ασφαλείας από τους… διώκτες του, μία αγωνιστική πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο.

Οι Κρητικοί κατάφεραν να κρατήσουν το μηδέν στα μετόπισθεν μέχρι και τα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο  στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τον τρόπο για να «ξεκλειδώσουν» την αντίπαλη άμυνα. Στο 71΄ο Ντουρμάζ, που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς, έκανε το 1-0, στο 73΄ ακολούθησε το 2-0 από τον Φορτούνη, ο οποίος είχε μπει στο 70’ στον αγώνα, ενώ ο ίδιος έγραψε και το τελικό 3-0 στις καθυστερήσεις.

Στο ενδιάμεσο και συγκεκριμένα στο 78΄ ο Ντομίνγκες δεν κατάφερε να νικήσει από το σημείο του πέναλτι τον Σαράνοβ (το κέρδισε ο Κασάμι), ενώ λίγο νωρίτερα (76΄) ο Τσόρι είχε και δοκάρι.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Σαντάνα, Αυλωνίτης, Γιαννούλης, Μανιάτης, Κασάμι, Ντοσεβί (70' Φορτούνης), Αφελάι (57' Ντουρμάζ), Ντομίνγκες (80' Μπενίτες), Χάρα.

Εργοτέλης: Σαράνοβ (80' Καβουσάκης), Ρέντζας, Γκορκς, Φίντελεβ, Πίτσος, Καζναφέρης, Μπουρσέλης, Χαντί, Κούτρης (45+1' Καλέ), Ουλά (70' Στογιάνοβιτς), Σολάρι.