ΑΠΟΕΛ 13 29
ΕΝΠ 13 11
ΑΛΚΗ 13 10

Με τεσσάρα στους «16» η Μπιλμπάο, τέλος το κύπελλο για την Εϊμπάρ

Η Ατλέτικ Μπιλμπάο είχε εύκολο βράδυ απέναντι στην Ουέσκα (4-0) και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Ισπανίας. Αντίθετα η Εϊμπάρ γνώρισε τον εντός έδρας αποκλεισμό από την Σπόρτινγκ Χιχόν (2-2).

Μετά την εντός έδρας νίκη (4-0) η Ατλέτικ Μπιλμπάο είχε εύκολη αποστολή στην έδρα της Ουέσκα για το δεύτερο ματς των «32» του Κυπέλλου Ισπανίας.

Η ομάδα του Γκαΐτσα Γκαϊτάνο ουσιαστικά καθάρισε την πρόκριση στο πρώτο μέρος με τον έμπειρο επιθετικό της Ίριθ Αντούριθ να κάνει το 1-0 στο 37' το οποίο ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι Βάσκοι παρά το ότι ουσιαστικά είχαν προκριθεί, δεν έριξαν τον ρυθμό τους ενώ ήταν και εξαιρετικά αποτελεσματικοί καθώς, σε τρεις τελικές στην εστία έβαλαν τρία τέρματα.

Με τον Αντούριθ στο 58' να πετυχαίνει και δεύτερο προσωπικό τέρμα, ενώ στο 80' ήρθε η σειρά του Ινάκι Γουίλιαμς να σκοράρει, λίγα λεπτά μετά το άστοχο πέναλτι των γηπεδούχων. Ενώ στο 92ο λεπτό ξανά ο Ινάκι Γουίλιαμς διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Εϊμπάρ - Σπόρτινγκ Χιχόν 2-2

Στο άλλο παιχνίδι των «32» που διεξαγόταν εκείνη την ώρα η Σπόρτινγκ Χιχόν κατάφερε χάρη στη νίκη της στο πρώτο παιχνίδι (2-0) να πάρει την πρόκριση με ισοπαλία εκτός έδρας επί της Εϊμπάρ.

Οι Χιμένες (13') και Πέρεζ (39') σκόραραν δύο φορές στο πρώτο μέρος και «πάγωσαν» τους φίλους της Εϊμπάρ με το 2-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, σκόραραν δύο φορές με τους Κουκουρέλα (53') και Τσάρλες (87') κάτι που όμως δεν ήταν αρκετό για να τους δώσει την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου.