ΕΝΠ 0 0
ΑΠΟΛΛΩΝ 0 0
ΑΠΟΕΛ 0 0

Πέρασε στον 2ο γύρο του Αυστραλιανού - Και τώρα ο Ναδάλ

Μόνο μια ώρα έμεινε στο court o Μάρκος Παγδατής, ο οποίος κέρδιζε τον Mikhail Youzhny με σετ και με double break, πριν ο τελευταίος εγκαταλείψει την αναμέτρηση. Στον 2ο γύρο του Australian Open, o Κύπριος πρωταθλητής θα αντιμετωπίσει τον Rafael Nadal!

Μέσα σε 65 λεπτά πήρε την πρόκριση για τον 2ο γύρο του Australian Open o Μάρκος Παγδατής, ο οποίος πήρε τα 9 από τα 12 games της αναμέτρησής του με τον Mikhail Youzhny και είχε το προβάδισμα με 6-3, 3-0, όταν ο Ρώσος εγκατέλειψε τον αγώνα.

Ο Youzhny έδειχνε ζαλισμένος λίγο πριν πάρει την τελική του απόφαση, καθώς δυσκόλεψε πολύ την προσπάθειά του η υψηλή θερμοκρασία που έχει σήμερα στη Μελβούρνη.

Στο μικρό αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, ο Μάρκος κυριάρχησε στο court, αξιοποιώντας τις 3 από τις 10 ευκαιρίες για break που δημιούργησε και σώζοντας και τα δύο break points που είχε ο Ρώσος.

Στο 4ο game έγινε το πρώτο break του αγώνα, με τον Κύπριο πρωταθλητή να "ξεφεύγει" με 3-1. Διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο κατέκτησε με 6-3. Στο 2ο σετ παίχτηκε ελάχιστον τένις, με τον Youzhny να μην πατάει καλά στο γήπεδο και να χάνει δύο φορές το σερβίς του, αποφασίζοντας να αποχαιρετήσει τη διοργάνωση με εγκατάλειψη.

M' αυτόν τον τρόπο, ο Παγδατής πήρε την 25η νίκη του στη Μελβούρνη, όπου έχει κάνει τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του. Θα παίξει για 11η φορά στον 2ο γύρο του Australian Open, στην 13η παρουσία του στο Melbourne Park.

Επόμενος αντίπαλος για τον Μάρκο θα είναι ο Rafael Nadal, ο οποίος λίγα λεπτά μετά ολοκλήρωσε την αναμέτρησή του με τον Florian Mayer, με 6-3, 6-4, 6-4. Οι δυο τους θα συναντηθούν για 10η φορά, με τον Rafa να έχει 8 νίκες στις 9 προηγούμενες συναντήσεις τους (8-1).