ΑΕΛ 32 47

AEK 32 54
ΑΠΟΕΛ 32 52
ΑΕΛ 32 47

Κυπελλούχος Κύπρου στα πέναλτι η Ομόνοια - Στους ομίλους το τριφύλλι! [ΕΙΚΟΝΕΣ-ΒΙΝΤΕΟ]

Η Ομόνοια κατέκτησε το 15ο κύπελλο στην ιστορία της στο ΓΣΠ, επικρατώντας του Εθνικού Άχνας στη διαδικασία των πέναλτι με 5-4. Μεγάλος πρωταγωνιστής του τελικού ο Φαμπιάνο, ο οποίος απέκρουσε δυο πέναλτι.

Ο Εθνικός Άχνας δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε από το 4ο λεπτό μετά την αποβολή του Σέχου, με το τριφύλλι να αντέχει στην πίεση, εξασφαλίζοντας εκτός από τον τίτλο και την ευρωπαϊκή παρουσία της για την σεζόν 2022-2023.

Η Ομόνοια έκλεισε θέση για τα πλέι οφ του Europa League της επόμενης σεζόν, εξασφαλίζοντας τουλάχιστον την παρουσία της στη φάση των ομίλων του Conference League.

Η εικόνα του αγώνα:

Με το «καλησπέρα» του τελικού, ο Αμπτουλαχί Σεχού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, όταν ανέτρεψε στα όρια της περιοχής της Ομόνοιας τον Μάζουρεκ. Αυτή η εξέλιξη ήταν καθοριστική στην έκβαση του αγώνα, καθώς οι πράσινοι αν και είχαν ένα κατάμεστο ΓΣΠ πιέστηκαν από τον Εθνικό Άχνας, ο οποίος έπαιζε χωρίς άγχος.

Στο πρώτο μέρος ο Εθνικός πίεζε ασφυχτικά, με την Ομόνοια να απωθεί όλες τις επιθέσεις της προσφυγικής ομάδας. Το ίδιο σκηνικό είχαμε και στο δεύτερο μέρος, με τους πράσινους όμως να δημιουργούν και αυτοί τις δικές τους μεγάλες ευκαιρίες, χωρίς κάποια ομάδα να σκοράρει. Ο αγώνα οδηγήθηκε εν τέλει στην παράταση, όπου εκεί δεν είχαμε και πάλι νικητή.

Ο ΑΝΤ1 βρίσκεται στο ΓΣΠ και θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του τελικού:

🔴 Η εξέλιξη του αγώνα

Σέντρα στον μεγάλο τελικό!

4' Κόκκινη στον Σέχου!
Ο Νιγηριανός αμυντικός των πρασίνων ανέτρεψε τον Μάζουρεκ εκτός περιοχής, με τον Ιταλό διαιτητή μέσω του On Field Review να καταλογίζει φάουλ και αποβολή!

6'
Εκτελεί το φάουλ ο Μάζουρεκ, απελπιστικά εκτός η μπάλα.

8' Μετά την αποβολή του Σέχου, ο Νιλ Λένον αντικατέστησε τον Παπουλή, με τον Χούμποτσαν.

10' Πατά καλύτερα στα πρώτα στάδιο του αγώνα ο Εθνικός Άχνας, με την Ομόνοια να προσπαθεί να αντεπιτεθεί από τα πλάγια.

15' Μπαλιά στην άμυνα του Εθνικού Άχνας, με τον Κίκο να κατεβάζει στον Μάταβζ, ο οποίος αμέσως επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει σε σώματα και τον Χριστοδούλου να μαζεύει εύκολα.

25' Σουτ του Γκόρουπετς, ύστερα από ωραία πάσα του Μάζουρεκ, άστοχο. Πρώτη καλή στιγμή για τον Εθνικό στο παιχνίδι.

30' Σουτ του Χουντόμπιακ, εκτός περιοχής, πάνω στον Φαμπιάνο.

31' Νέα φάση για τον Εθνικό Άχνας, ο οποίος ξεδιπλώθηκε εξαιρετικά στην αντεπίθεση, με την μπάλα να φτάνει στον Άμπραχαμ, ο οποίος εκτός περιοχής επιχείρησε το σουτ, χωρίς να βρίσκει στόχο.

38' Εκτέλεση φάουλ από τον Λοβέρα, ο Χούμποτσαν έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη στο Β' ημίχρονο.

Νέα αλλαγή για την Ομόνοια, ο Νικόλας Παναγιώτου στη θέση του Κίκο.

47' Σουτ του Θωμά Ιωάννου, πάνω στον Φαμπιάνο.

49' Σουτ του Άμπραχαμ, άστοχο.

54' Προβολή του Μάζουρεκ, έξω. Καλή στιγμή για τον Εθνικό.

58' Γύρισμα του Ιώαννου, την προβολή ο Μάζουρεκ, με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

61' Νέα σέντρα από τον Θωμά, με τον Μάζουρεκ εκ νέου να κάνει την προβολή, με τον Φαμπιάνο όμως να είναι σε ετοιμότητα.

64' Ο Λένον βγάζει εκτός του Μάταβζ και Λοβέρα, με τους Τσέποβιτς και Κακουλλή να τους αντικαθιστούν.

75' Σέντρα σουτ του Κακουλλή, πολύ εκτός η μπάλα.

78' Εκτέλεση κόρνερ για τον Εθνικό Άχνας, με τον Χουντόμπιακ να πιάνει το σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

79' Μπαλιά στην περιοχή της Ομόνοιας, με τον Ντούρις να μην μπορεί να πιάσει την κεφαλιά όπως θα ήθελε.

84' Μακρινό σουτ του Γκόρμπετς, ο Φαμπιάνο μαζεύει εύκολα.

87' ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ! Ο Κακουλλής εκμεταλλεύτηκε λάθος πάσα στην άμυνα του Εθνικού, έβγαλε αμέσως την συρτή σέντρα, με τον Τσέποβιτς να κάνει την προβολή και τον Χριστοδούλου να αποκρούει δύσκολα από κοντά.

90+1' Κάθετη του Μπασιρού στον Κακουλλή, ο οποίος πλάσαρε αμέσως, με τον Χριστοδούλου να διώχνει δύσκολα με τα πόδια σε κόρνερ

Τέλος αγώνα - Πάμε σε παράταση!

Αρχίζει το πρώτο μέρος της παράτασης!

93' ΔΟΚΑΡΙ για τον Εθνικό! Εκτέλεση φάουλ από τον Πηλέα, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι του Φαμπιάνο.

103' Σέντρα σουτ του Μάριου Ηλία, κανένας κίνδυνος για την Ομόνοια.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου παράτασης

Έναρξη Β' ημιχρόνου παράτασης

109' Ψηλοκρεμαστό σουτ του Χουντόμπιακ, εκτός η μπάλα.

112' Φάση διαρκείας για τον Εθνικό, με τον Άδωνη να επιχειρεί το σουτ από μακριά, με τον Λάνγκ να διώχνει με το κεφάλι σε κόρνερ

115' Μακρινό σουτ του Περατικού, πολύ ψηλά η μπάλα.

119' Αποβολή για τον Νιλ Λένον για διαμαρτυρίες!

122' Εκτέλεση κόρνερ για την Ομόνοια, με τον Κακουλλή να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα ψηλά.

Τέλος αγώνα - Πάμε σε πέναλτι

Μπροστά από την Βόρεια κερκίδα θα διεξαχθεί η διαδικασία των πέναλτι.

Τα πέναλτι:
1ος ο Ζάκμπα για τον Εθνικό! Το αποκρούει ο Φαμπιάνο!
1ος για την Ομόνοια ο Τσέποβιτς! Το αποκρούει ο Χριστοδούλου!
2ος ο Άμπραχαμ για τον Εθνικό! Εύστοχος ο Ισπανός. 0-1 ο Εθνικός.
2ος για την Ομόνοια ο Γιούστε! Ισοφαρίζει ο αμυντικός της Ομόνοιας και 1-1.
3ος για τον Εθνικό ο Χουντόμπιακ! Άστοχος βρήκε το δοκάρι!
3ος για την Ομόνοια ο Άνταμ Λάνγκ! Σκοράρει ο Ούγγρος, 2-1 η Ομόνοια.
4ος για τον Εθνικό ο Μάριος Ηλία! Σκοράρει ο Κύπριος επιθετικός "α λα πάνεγκα" 2-2
4ος για την Ομόνοια ο Ανδρόνικος Κακουλλής! Άστοχος ο Κύπριος επιθετικός, πολύ έξω η μπάλα.
5ος ο Τάσασοφς για τον Εθνικό, σκοράρει και 2-3 μπροστά ο Εθνικός.
5ος για την Ομόνοια ο Μπασιρού. Εύστοχος ο μέσος της Ομόνοιας 3-3.
6ος για τον Εθνικό ο Άδωνη! Σοκάρει 4-3 ο Εθνικός.
6ος για την Ομόνοια ο Λοίζος Λοίζου. Σκοράρει ο Κύπριος επιθετικός. 4-4.
7ος για τον Εθνικό ο Περατικός. Το πιάνει ο Φαμπιάνο.
7ος για την Ομόνοια ο Χάμπος! Σκοράρει ο μικρός.