AEK 32 54
ΑΠΟΕΛ 32 52
ΑΕΛ 32 47

Ο ΑΠΟΕΛ πλήγωσε τον Άρη στο 90+6 και του στέρησε την κορυφή - Έντονα παράπονα από όλους! [ΒΙΝΤΕΟ]

Σε ένα αγώνα με πολλές φάσεις και ακόμα περισσότερες εντάσεις, ΑΠΟΕΛ και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, με τον ΑΠΟΕΛ να «κλέβει» τον βαθμό της ισοπαλίας στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Από την άλλη ο Άρης, ο οποίος πέτυχε γκολ με τον Μπαμπίκα στο 44ο λεπτά αμύνθηκε και προσπάθησε να κρατήσει το υπέρ του αποτέλεσμα, με τον Άλβες να πραγματοποιεί εξαιρετικές αποκρούσεις, μέχρι να έρθει ο Βινίσιους στο 96ο λεπτό, για να τον νικήσει με μια άπιαστη κεφαλιά.

Μετά την σημερινή ισοπαλία, ο Άρης παρέμεινε στην 2η θέση με 34 βαθμούς, ενώ ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στην 6η με 24 βαθμούς.

Νωρίτερα στον αγώνα:

8' Γέμισμα του Καζού, μαζεύει εύκολα ο Σκουφέτ.

9' Σουτ του Μανού Γκαρσία, η μπάλα φεύγει πολύ ψηλά.

11' Σουτ του Νατέλ, έξω η μπάλα.

12' Μετά από σέντρα, ο Σάβιτς έπιασε την κεφαλιά, με τον Άλβες να διώχνει δύσκολα.

20' Εκτέλεση φάουλ του Ντε Βισέντι, γυριστή κεφαλιά του Βινίσιους, κανένας κίνδυνος.

24' Σέντρα του Σπόλιαριτς, με τον Στεπίνσκι να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Σκουφέτ να κάνει τεράστια απόκρουση.

32' Σέντρα σουτ του Ντε Βισέντι, η μπάλα έσκασε στο έδαφος, με τον Άλβες να εκτινάσσεται, πραγματοποιώντας ακόμα μια σπουδαία απόκρουση.

33' Αδύναμο συρτό σουτ του Στεπίνσκι, κανένας κίνδυνος για τον ΑΠΟΕΛ.

35' Ο Νατέλ μπήκε ωραία στην περιοχή, μοίρασε στον Κβιλιτάια, αυτός επιχείρησε την σέντρα σουτ, με τον Εντογκαλά να μπαίνει στην φάση, αλλά ο Άλβες έκοψε με τα πόδια.

38' Εκτέλεση κόρνερ για τον Άρη, με τον Μάνου Γκαρσία να πιάνει την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει ξυστά από το κάθετο δοκάρι του Σκουφέτ.

40' Σέντρα του Σόουζα, ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.

44' ΓΚΟΛ για τον Άρη Λεμεσού 0-1! Ο Σπόλιαριτς κατέβασε εξαιρετικά την μπάλα εντός περιοχής, έδωσε στον Μπαμπίκα, ο οποίος από τα όρια της μεγάλης περιοχής του ΑΠΟΕΛ επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στην εστία του Σκουφέτ για το 0-1!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

48' Ζήτησε πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ! Ο Ρονκάλια μάρκαρε τον Κβιλιτάια εντός περιοχής, φαίνεται να τον πατάει κάτω χαμηλά, με τον διαιτητή όμως να μην δίνει κάτι, αφού η φάση εξετάστηκε και από τo VAR.

60' Λίγες φάσεις στον αγώνα, στο δεύτερο μέρος.

71' Σέντρα-σουτ του Νατέλ, διώχνει δύσκολα ο Άλβες.

75' Κεφαλιά του Άντον Μάγκλιτσα, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

81' Μακρινό σουτ του Σατσιά, η μπάλα φεύγει απευθείας έξω.

83' Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Σέντρα προς τον Οκριασβίλι, με τον Γεωργιανό από το 1 μέτρο να κάνει στραβοκλωτσιά, με τους παίκτες του Άρη να διώχνουν.

86' Εκτέλεση φάουλ του Οκριασβίλι, γυριστό του Κβιλιτάια, με τον Άλβες να κάνει ξανά σπουδαία απόκρουση. Η 8η του στον αγώνα!

90+5' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 1-1! Σέντρα από τον ΑΠΟΕΛ, με τον Βινίσιους να πιάνει την κεφαλιά, ισοφαρίζοντας για την ομάδα του στο προτελευταίο λεπτό του αγώνα!