ΑΕΛ 32 47

AEK 32 54
ΑΠΟΕΛ 32 52
ΑΕΛ 32 47

ΑΠΌΔΡΑΣΗ από την παγωμένη Πάφο με ΓΚΟΛΑΡΕΣ και πλέον η Ανόρθωση έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση!

Παρά το γεγονός ότι η Πάφος ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με το αυτογκόλ του Μάριου Αντωνιάδη, η Ανόρθωση νίκησε με 1-3 και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του κυπέλλου κόκα κόλα.

Η φάση που ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα ήταν η αποβολή του Ρούντκο στο 46ο λεπτό, για φάουλ εκτός περιοχής, με τον Πόποβιτς να αναλαμβάνει την εκτέλεση, σκοράροντας για την ισοφάριση. Το 1-2 ήρθε από έξυπνη εκτέλεση φάουλ της Ανόρθωσης, με την μπάλα να φτάνει στον Αμπαρτζουμιάν, ο οποίος με δυνατό σουτ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Το κερασάκι στην Τούρτα έβαλε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ, δίνοντας ένα γερό προβάδισμα πρόκρισης στην Ανόρθωση, ενόψει του επαναληπτικού αγώνα που θα διεξαχθεί στις 3 Φεβρουαρίου.
Νωρίτερα στον αγώνα:

Έναρξη αγώνα

5' Ο Ζάιρο έφυγε τετ-τετ, πλάσαρε τον Τζουρ, με τον κίπερ της Ανόρθωσης να αποκρούει δύσκολα.

14' Σουτ του Κοβάσεβιτς, λίγο έξω η μπάλα.

18' Εκτέλεση κόρνερ, με τον Μπάιριτς να πιάνει την κεφαλιά, χωρίς να γίνεται επικίνδυνος.

25' Λίγες φάσεις στον αγώνα μέχρι στιγμής.

35' Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Αρτυματάς επιχείρησε το σουτ-σέντρα μπροστά από την εστία της Πάφου, ο Πόποβιτς πήρε την μπάλα και απευθείας επιχείρησε το σουτ, με τον Ρούντκο να πέφτει και να διώχνει σωτήρια!

42' ΓΚΟΛ για την Πάφο 1-0! Εκτέλεση κόρνερ για την Πάφο, με τον Ζάιρο να πιάνει γυριστή κεφαλιά, με τον Αντωνιάδη στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

46' Κόκκινη στον Ρούντο!
Λάθος επιστροφή στον Ρούντκο, με τον κήπερ της Παφιακής ομάδας να ανατρέπει τον Νοβότνι, με τον διαιτητή να τον αποβάλει!

52' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση 1-1! Με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Ντένιτς πόποβιτς φέρνει τον αγώνα στα ίσα!

57'
Ωραία συνεργασία των παικτών της Ανόρθωσης, με τον Ουάρντα να επιχειρεί το πλασέ στην κίνηση, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.

59' Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, με τον Νοβότνι να κάνει την προβολή, ο Άντος άγγιξε λίγο την μπάλα, η οποία χτύπησε και λίγο στο δοκάρι, με την άμυνα να απομακρύνει.

68' Κεφαλιά του Πόποβιτς, κανένας κίνδυνος.

70' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση 1-2! Γρήγορη εκτέλεση φάουλ για την Κυρία, με την μπάλα να φτάνει στον Αμπαρτζουμιάν, ο οποίος με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ!

80' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση 1-3! Με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος στέλνει την μπάλα στην εστία της Πάφου και διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του!

90+2' Κόκκινη στον Παλάσιο για αγκωνιά στο πρόσωπο του Κορέα!