AEK 32 54
ΑΠΟΕΛ 32 52
ΑΕΛ 32 47

Τρίποντο χρυσάφι για τον Απόλλωνα από...δύο «δώρα» της Ομόνοιας! [ΒΙΝΤΕΟ]

Γαλάζιο βάφτηκε τελικά το ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής μεταξύ του Απόλλωνα και της Ομόνοιας στο Τσιρειο, με τους γαλάζιους να κερδίζουν τους πράσινους με 2-0.

Αρκετά καλύτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα ο Απόλλωνας, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην άμυνα των πρασίνων και σκόραρε 2 γκολ από αδράνεια. Το πρώτο ήρθε στο 26ο, από αυτογκόλ του Χούμποτσαν, μετά από εξαιρετική ενέργεια του Νταμπό από τα πλάγια. Το δεύτερο ήρθε στο 63ο λεπτό, όταν ο Γιάν Λέζιακς γύρισε αδύναμα στον Φαμπιάνο, με τον Γιάνκα να κλέβει την μπάλα, να προσπερνάει τον Φαμπιάνο, για να διαμορφώσει το τελικό 2-0.

Όσον αφορά την βαθμολογία, ο Απόλλωνας ανέβηκε στην δεύτερη θέση με 32 βαθμούς, όσους και η ΑΕΚ και μείωσε την διαφορά του από τον πρωτοπόρο Άρη στο -1. Από την άλλη η Ομόνοια έχασε την ευκαιρία της να ανέβει εκ νέου στην 4η θέση και έμεινε στην 6η με 24 βαθμούς.

Η βαθμολογία μετά την ολοκλήρωση της 17ης αγωνιστικής:

Νωρίτερα στον αγώνα:

Έναρξη αγώνα

8' Σουτ του Σπόλιαριτς εκτός περιοχής, η μπάλα φεύγει πολύ ψηλά.

15' Φτωχό σε θέαμα το ντέρμπι, χωρίς πολλές ευκαιρίες στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα.

17' O Γιόρντι Γκόμεθ εκτέλεσε απευθείας κόρνερ, χωρίς να δυσκολεύει τον Γιοβάνοβιτς.

22' Σέντρα του Χαμάς, αγγίζει λίγο την μπάλα ο Χαμπός, χωρίς όμως αυτή να αλλάζει τροχιά.

27' Γκολ για τον Απόλλωνα 1-0! Ο Νταμπό κάνει εξαιρετική ενέργεια από τα πλάγια, μπαίνει στην περιοχή της Ομόνοιας, βγάζει την σέντρα, με τον Χούμποτσαν να στέλνει την μπάλα στην εστία της ομάδας του. Με αυτογκόλ ανοίγει το σκορ ο Απόλλωνας.

36'
Σουτ του Ίλιεφ, πολύ ψηλά η μπάλα.

41' Ο Λοϊζου βρήκε ωραία τον Τζιωνή, με τον δεύτερο να επιχειρεί το σουτ, χωρίς όμως να βρίσκει στόχο.

45+2' Ωραία ενέργεια και σουτ από τον Ζράντι, με την μπάλα να φεύγει πολύ ψηλά.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β'ημιχρόνου

49' Κεφαλιά του Ρομπέρζ, η μπάλα έξω.

56' Εκτέλεση φάουλ με σκαφτή σέντρα του Τζιωνή, με την μπάλα να φεύγει απευθείας έξω.

61' Ο Ντίσκερουντ έβγαλε ωραία τον Τσέποβιτς απέναντι στον Γιοβάνοβιτς, με τον Σέρβο να επιχειρεί το σουτ στην κλειστή γωνία, με τον κήπερ του Απόλλωνα να κάνει σωτήρια απόκρουση.

63' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 2-0! Τραγικό λάθος από τον Γιάν Λέζιακς, ο οποίος γύρισε αδύναμα στον Φαμπιάνο, με τον Γιάνκα να κλέβει την μπάλα, να προσπερνάει τον Φαμπιάνο και σε κενή εστία διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας τους.

67'
Σουτ του Ίλιεφ, η μπάλα φεύγει λίγο έξω.

74' Ωραία ενέργεια και σουτ από τον ίλιεφ, με τον Φαμπιάνο να σταματάει την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

78' Συρτή σέντρα-σουτ του Λέζιακς, πέφτει και μαζεύει ο Γιοβάνοβιτς.

87' Σουτ του Κίκο, ψηλά η μπάλα.

90+3' Καραμπόλα στην εστία του Απόλλωνα, με την μπάλα να κοντράρει στον Ψάλτη, να πιάνει τροχιά προς την εστία των γαλάζιων, με τον Γιοβάνοβιτς να κάνει τεράστια απόκρουση.

Οι εντεκάδες των δύο ομάδων:

Απόλλων(Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Χάμπος, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Σπόλιαριτς, Ζράντι, Ίλιεφ, Νταμπό, Γιάνγκα.
Στον πάγκο: Ντουρίν, Φιλιώτης, Β. Γιοβάνοβιτς, Αλεσάμι, Νογιόκ, Μάρκοβιτς, Ψύχας, Αλμπάνης, Ιντζία, Ντιγκινί.

Ομόνοια(Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Κίκο, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λέζιακς, Μιξ, Γκόμεθ, Λοΐζου, Τζιωνής, Κακουλλής, Τσέποβιτς.
Στον πάγκο: Κυριακίδης, Παναγή, Ψάλτης, Σέχου, Γιούστε, Παναγιώτου, Χρίστου, Ασημένος, Χαραλάμπους, Παπουλής, Μποτεάκ, Ασάντε.

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας