AEK 16 32
ΑΠΟΕΛ 15 23
ΑΕΛ 15 15

ΠΑΕΕΚ-ΑΕΚ: Ο Καπαρτής ΧΑΛΑΣΕ το πάρτι της ΑΕΚ και της στέρησε την ΚΟΡΥΦΗ! [ΒΙΝΤΕΟ]

Δεν τα κατάφερε να αποδράσει με τρίποντο από το Μακάρειο η ΑΕΚ, καθώς μετά από έναν δραματικό αγώνα εξήλθε ισόπαλη 2-2 με την ΠΑΕΕΚ.

Το δρόμο για τα δίχτυα άνοιξε στο 68ο λεπτό ο Ροσάλες με γκολάραρα εκτός περιοχής. Η ΠΑΕΕΚ ισοφάρισε 10 λεπτά αργότερα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καπαρτή, μετά από χέρι του Άμπραχαμ.

Με πέναλτι πήρε το προβάδισμα η ΑΕΚ στο 90ο λεπτό, για να έρθει ο Χρυσοβαλάντης Καπαρτής στο τελευταίο λεπτό του αγώνα να ισοφαρίσει και αυτός από τα 11 βήματα, για μια σπουδαία ισοπαλία για την προσφυγική ομάδα.

Σε περίπτωση που νικούσε σήμερα η ΑΕΚ θα ανέβαζε στην πρώτη θέση και στο +1 από τον Άρη, αλλά αυτή η ισοπαλία την αφήνει τελικά στο -1 από την Λεμεσιανή ομάδα και πλέον βρίσκεται στους 32 βαθμούς. Από την άλλη η ΠΑΕΕΚ παρέμεινε στην προτελευταία θέση με 13 βαθμούς.

Νωρίτερα στον αγώνα:

Έναρξη αγώνα

7' Κεφαλιά του Τόμοβιτς, ψηλά η μπάλα.

37' Ο Ροσάλες επιχείρησε το σουτ, ο Πρόσεκ έδιωξε την μπάλα, με τον Γκιούρσκο να στέλνει ψηλά την μπάλα.

39' Από πλάγια θέση ο Γκιούρσκο, στέλνει ψηλά την μπάλα.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β'ημιχρόνου

47' Πλασέ του Μάμα από το ύψος της περιοχής, με τον Πρόσεκ να κάνει τεράστια απόκρουση.

50' Συνεχίζει να πιέζει η ΑΕΚ, χωρίς όμως να μπορεί να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

68' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 0-1! Εκτέλεση κόρνερ για την ΑΕΚ, με τον Τίρεμανς να διώχνει, με τον Ροσάλες εκτός περιοχής να πιάνει το σουτ, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του!

79' Πέναλτι για την ΠΑΕΕΚ! Κεφαλιά του Καπαρτή, η μπάλα χτυπάει στο χέρι του Άμπραχαμ και δίνεται η παράβαση.

80' ΓΚΟΛ για την ΠΑΕΕΚ 1-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Μπάμπιτς!

87' Πέναλτι για την ΑΕΚ! Ο Δήμητρίου ανατρέπει τον Τιάγκο και καταλογίζεται η παράβαση!

89' Περιμένει από το VAR ο Βασίλης Δημητρίου.

90' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 1-2! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Ιβάν Τρισκόφσκι! Έφτασε τα 9 γκολ στο πρωτάθλημα ο έμπειρος επιθετικός της ΑΕΚ!

90+5' Πέναλτι για την ΠΑΕΕΚ! Ο Τόμοβιτς ψηλώνει το πόδι και βρίσκει τον Καπαρτή στο πρόσωπο! Σωστά δίνεται η παράβαση!

90+7' ΓΚΟΛ για την ΠΑΕΕΚ 2-2! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Καπαρτής, ισοφαρίζει για την ΠΑΕΕΚ!