AEK 16 32
ΑΠΟΕΛ 15 23
ΑΕΛ 15 15

ΑΕΚ σαν τρένο κι από το "ΠΑΠ"! Πρωτοπόρος με "Τρίσκο "και Ματ! (φωτός-βίντεο)

Ποιος μπορεί να σταματήσει τη φετινή ΑΕΚ; Μετά το Τσίρειο άλωσε και το "Αντώνης Παπαδόπουλος" νικώντας την Ανόρθωση με 2-1, ανέβηκε εκ νέου στην κορυφή με 17 βαθμούς και αήττητη ατενίζει με αισιοδοξία το φετινό μαραθώνιο. Σκόραραν Τρισκόσκι με πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο και Ντάρπισάιαρ με κοντινό σουτ στο δεύτερο. Η Ανόρθωση έμεινε πολύ χαμηλά στην βαθμολογία με μόλις έξι βαθμούς. Δέχθηκε την 4η ήττα της απόψε σε μόλις έξι αγώνες. Είχε τις στιγμές της με αποκορύφωμα το δοκάρι του Χριστοδουλόπουλου και την διπλή του Κατσιαράβα, όμως δεν σκόραρε και έχασε φυσιολογικά. Μείωσε σε χρόνο καθυστέρησης με πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου.

Δείτε το live του ΑΝΤ1.

Άρχισε το ντέρμπι

2' Σουτ του Χουσπάουερ λίγο πάνω από την εστία του Τούμπα

4' Απαντά με μεγάλη ευκαιρία η ΑΕΚ. Ο Τρισκόσκι από κοντά δεν μπορεί να νικήσει το Λόρια.

17' Δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Εσπινόσα από κοντά μόνος αστοχεί ύστερα από μπαλιά ακριβείας του Ροσάλες.

19' Κεφαλιά του Ουάρντα από πάσα του καλτσά, κόρνερ. Καλή στιγμή για την Ανόρθωση.

20' Εκτελέστηκε το κόρνερ, ατοχο σουτ από τον Καλτσά.

22' Σουτ του Λάφερτι από το ύψος της περιοχής, λίγο έξω η μπάλα.

28' Σουτ του Ακοράν από το ύψος της περιοχής της Ανόρθωσης, κόντραρε η μπάλα στον Κορρέα και πήγε κόρνερ.

32' Η πιο μεγάλη ευκαιρία της Ανόρθωσης. Ο Καλτσάς από κοντά πάει για πάσα στον Πόποβιτς, η μπάλα περνά μπροστά από την εστία της ΑΕΚ.

34' Πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ. Μαρκάρισμα Κορρέα στον Εσπινόσα. Η φάση ελέγχεται από το VAR. Πέναλτι...

35' Γκολ ο Τρισκόσκι. Δοκάρι και μέσα. Σκοράρει για εβδομη συνεχόμενη αγωνιστική. 0-1 η ΑΕΚ

39' Κεφαλιά του Λάφερτι από πολύ καλή θέση. Πάνω από την εστία η μπάλα.

40' Σουτ του Γκαρσία, η μπάλα πάνω στον Λόρια.

45' Κεφαλιά του Ουάρντα, η μπάλα μπροστά από την εστία...

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

49' Γκολ η ΑΕΚ. 0-2 με τον Ματ Ντάρπισάιαρ. Εντελώς μόνος στην περιοχή δέχθηκε την πάσα του Ακοράν και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Λόρια.

58' Σουτ του Ντέλετις στην αγκαλιά του Τούμπα.

59' Διπλή ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Χριστοδουλόπουλο. Κόρνερ μετά το δεύτερο σουτ.

61' Σουτ του Ντέλετις και πάλι η μπάλα φεύγει έξω.

63' Πλασέ του Τρισκόσκι από το ύψος της περιοχής, πάνω στον Λόρια.

64' Σέντρα στην περιοχή της ΑΕΚ, βγαίνει ο Τούμπας, χάνει την μπάλα αλλά ο Κασταράβα από κοντά δεν μπορεί να σκοράρει. Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση.

77' Φοβερό σουτ του Λάζαρου. Η μπάλα στο δοκάρι και στο έδαφος. Εξετάζεται η φάση, αν η μπάλα πέρασε τη γραμμή τέρματος.... Συνεχίζεται το παιχνίδι.

91' Πέναλτι υπέρ της Ανόρθωσης. Χέρι του Τόμοβιτς

93' Σκοράρει ο Χριστοδουλόπουλος , 2-1 μειώνει η Ανόρθωση.