AEK 16 32
ΑΠΟΕΛ 15 23
ΑΕΛ 15 15

Βασιλεία-Ομόνοια: Έπεσε μαχόμενη και περήφανη στην Ελβετία η Ομόνοια! [ΒΙΝΤΕΟ[

Παρά την εξαιρετική της εμφάνιση στο «Σεντ Γιάκομπ Παρκ» της Ελβετίας, η Ομόνοια γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Βασιλεία και οι ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση του ΓΙουρόπα Κόνφερενς Λιγκ εξανεμίστηκαν.

Οι πράσινοι ου μπήκαν δυνατά στον αγώνα, δέχθηκαν γκολ στην πρώτη φάση των Ελβετών με τον Μίλαρ στο 19ο λεπτό. Η απάντηση των πρασίνων ήρθε στο 26ο λεπτό, όταν ο Γιόρντι Γκόμεθ από το σημείο του πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Τσέποβιτς, έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 41ο λεπτό η διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Βασιλείας αυτή την φορά, σε χέρι του Γκόμεθ, με τον Καμπράλ να το μετουσιώνει σε γκολ, για το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος ο Χένινγκ Μπεργκ πραγματοποίησε 4 αλλαγές, με τους πράσινους να φτάνουν κοντά στην ισοφάριση σε αρκετές περιπτώσεις, χωρίς όμως να το καταφέρνουν. Εκεί όμως που οι πράσινοι έψαχναν την ισοφάριση οι Ελβετοί έφυγα σε αντεπίθεση, 2 εναντίον 1, με τον Ζιέγκροβα να κάνει το τελικό 3-1 με ωραίο πλασέ.

Έναρξη αγώνα

4' Σουτ του Λέζιακς, ψηλά η μπάλα από τα πλάγια.

6' Πολύ καλύτερη η Ομόνοια στα αρχικά στάδια του αγώνα, πιέζει συνεχώς.

7'
Εκτέλεση κόρνερ για την Ομόνοια, με την μπάλα να στρώνεται στον Ντίσκερουντ, ο οποίος επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει, καταλήγοντας λίγο έξω.

19' ΓΚΟΛ για την Βασιλεία 1-0! Εξαιρετική συνεργασία τω παικτών της Βασιλείας, με τον Ουζό να εξουδετερώνεται και τον Μιλάρ σε κενή εστία να μην αστοχεί για τ 1-0.

21'
Σουτ του Ζέγκροβα, μαζεύει ο Ουζόχο.

25' Πέναλτι για την Ομόνοια! Ο Τσούμερ ανατρέπει τον Τσέποβιτς και σωστά καταλογίζεται η παράβαση!

26' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 1-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Γιόρντι Γκόμεθ, στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας!

33' Εκτέλεση φάουλ από τον Γκόμεθ, η μπάλα χτυπάει στο τοίχος και καταλήγει κόρνερ.

36' Εξαιρετική απόκρουση από τον Ουζόχο σε σουτ του Καμπράλ, με τον Λέζιακς να διώχνει στην συνέχεια σε κόρνερ.

40' Πέναλτι για την Βασιλεία σε χέρι του Ζόρντι Γκόμεθ. Λίγο αυστηρή η απόφαση, μιας και το χέρι του Γκόμεθ δεν ήταν απλωμένο.

41' ΓΚΟΛ για την Βασιλεία 2-1! Ο Γκαμπράλ στέλνει τον Ουζόχο στην μια πλευρά και την μπάλα στην άλλη.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β'ημιχρόνου

47' Σουτ του Κασάμι, μαζεύει εύκολα ο Ουζόχο.

48' Πλασέ του Μάλες, ο Ουζόχο πέφτει και διώχνει εξαιρετικά με το πόδι.

53' Ωραία συνεργασία των παικτών της Ομόνοιας, με τον Ντούρις να πλασάρει και τον Λίντερ να αποκρούει με ευκολία.

55' Βαθιά μπαλιά στην περιοχή της Ομόνοιας, με τον Άνταμ Λάνγκ να διώχνει, τον Λάνγκ της Βασιλεία να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα ξυστά έξω από το οριζόντιο δοκάρι του Ουζόχο.

70' Λίγο εκτός περιοχής ο Ντούρις επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

75' Σέντρα του Κίκο, ο Κακουλής τσιμπάει, αλλά δεν καταφέρνει να δώσει τροχία της μπάλας προς την εστία.

85' Σουτ του Παλάσιος, η μπάλα σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Ουζόχο.

88' ΓΚΟΛ για την Βασιλεία 3-1! Η βασιλεία φύγει στην αντεπίθεση, με τον Ζιέγκροβα να κάνει το 3-1!