AEK 16 32
ΑΠΟΕΛ 15 23
ΑΕΛ 15 15

ΑΠΟΕΛ-Εθνικός: Εφιαλτικό,αλλά ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ στο ΓΣΠ! [ΒΙΝΤΕΟ]

Σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς, όπου ο ΑΠΟΕΛ είχε τις αναγκαστικές αλλαγές των Ντανίλο και Νταουσβίλι κατάφερε να πάρει την νίκη απέναντι στον Εθνικό Άχνας με 2-1.

Στην δεύτερη νίκη των γαλαζοκιτρίνων στο πρωτάθλημα ο Ντανίλο ήταν αυτός που άνοιξε τον δρόμο για το 1-0, έπειτα από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ κοντά στο κόρνερ, νικώντας τον Χριστοδούλου. Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να πιέζει, ενώ ο Εθνικός Άχνας άρχισε να πιέζει και αυτός με την σειρά του, για να ισοφαρίσει ο Μάριος Ηλία στο 80ο λεπτό, μετά από εύστοχη εκτέλεση κόρνερ.

Τελικά την νίκη χάρισε ο Ανδρέας Καρώ στο 87ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζαμπάλα, ο Σόουζα έπιασε την κεφαλιά, με τον Κύπριο αμυντικό να κάνει εύκολα το 2-1.

Νωρίτερα στον αγώνα:

3' Σουτ του Φλοριάν, έξω η μπάλα.

5' Σέντρα του Ζάκπα, με τον Θωμά Ιωάννου να αγγίζει την μπάλα, με τον Καρώ να διώχνει σε κόρνερ.

7' Μακρινό σουτ του Ντανίλο, ο Χριστοδούλου πέφτει και μαζεύει με διπλή προσπάθεια.

16' Τεράστια φάση για τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος ζήτησε και πέναλτι! Εξαιρετική συνεργασία των παικτών του ΑΠΟΕΛ, με τον Ντανίλο να βγαίνει τετ-τετ, με τον Περατικό να πέφτει και να σώζει την εστία της ομάδας του πριν κάνει το σουτ ο Βραζιλιανος. Στην συνέχεια ο Οκριασβίλι μπήκε στην περιοχή από πλάγια, όπου σε μονομαχία με αντίπαλο βρέθηκε στο έδαφος, με τον διαιτητή οποίος ήταν μπροστά στην φάση να μην δίνει κάτι.

21' Σέντρα του Ζαμπάλα, με τον Κβιλιτάια να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα ψηλά.

24' Σέντρα του Τσεμπάκ αυτή την φορά, με τον Κβιλιτάια να τσιμπάει την μπλάλα, με τον Χριστοδούλου να μαζεύει εύκολα την μπάλα.

31' Σουτ του Τσεμπάκ, κανένας κίνδυνος για τον Εθνικό.

41' Σουτ του Νταουσβίλι, με τον Χριστοδούλου να διώχνει ασταθώς, με τον Σόουζα να πιάνει το ριμπάουντ, όπου σκόραρε. Το γκολ τελικά ακυρώθηκε για οφσαίντ του Βραζιλιάνου.

45+1' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 1-0! Με απευθείας εκτέλεση φάουλ κοντά στο κόρνερ, ο Τορνίκε Οκριασβίλι κρεμάει τον Χριστοδούλου για το 1-0! Απίστευτη επινόηση από τον Γεωργιανό!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

50' Νέα εκτέλεση φάουλ από τον Οκριασβίλι, με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

55' Κεφαλιά του Ζάκπα, λίγο έξω η μπάλα.

79' Πέναλτι για τον Εθνικό Άχνας!

80' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό Άχνας 1-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Μάριος Ηλία!

87' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 2-1! Εκτέλεση κόρνερ από τον Ζαμπάλα, με τον Σόουζα να πιάνει την κεφαλιά, με τον Καρώ από κοντά να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ!