ΑΕΛ 8 11

AEK 9 20
ΑΠΟΕΛ 9 13
ΑΕΛ 8 11

Ομόνοια - Δόξα 2-1: Η ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ είναι ΕΔΩ! Το γύρισε με γκολ στο 93ο και 97ο λεπτό! [ΒΙΝΤΕΟ]

Σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς, η Ομόνοια επικράτησε της Δόξας με 2-1 στο ΓΣΠ και πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα. Τεράστια η νίκη για τους πράσινους, οι οποίοι έχαναν μέχρι το 93ο λεπτό με 0-1. Στο συγκεκριμένο λεπτό ο Σισκόφσκι ανέτρεψε τον Κακουλλή εντός περιοχής και αποβλήθηκε, δόθηκε το πέναλτι, με τον Ντούρις να φέρει το ματς στα ίσα. Στην τελευταία της φάση η Ομόνοια είπε την τελευταία λέξη, όταν μετά από σέντρα του Σέχου, ο Λέζιακς έφερε τον αγώνα στα ίσα με πανέμορφο γκολ, χαρίζοντας στους πράσινους ένα τεράστιο τρίποντο.
Η εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη αγώνα

8' Εκτέλεση κόρνερ από τον Γκόμεθ, με τον Τσέποβιτς να πιάνει κεφαλιά, στέλνοντας στον Λέζιακς, με τον Τσέχο από κοντά να στέλνει την μπάλα ψηλά με κεφαλιά.

12' Πολύ καλή αρχή για την Ομόνοια, η οποία μένει ψηλά και πιέζει συνεχώς.

17' ΓΚΟΛ για την Δόξα 0-1! Ο Στυλιανού από τα δεξιά βγάζει την συρτή σέντρα, με τον Σαντίκ να βρίσκεται μόνος στην περιοχή της Ομόνοιας, όπου με ωραία σουτ κάνει το 0-1!

19' Ακυρώνεται τελικά το γκολ από το VAR, καθώς υπήρξε οφσάιντ στην αρχή της φάσης!

***Όπως φαίνεται στην επαναληπτική προβολή, ο Μέσκα κάνει φάουλ στον Λέζιακς, ρίχνοντας τον κάτω, με τον Στυλιανού να φεύγει ανενόχλητος. Σωστή κρίνεται η απόφαση.

23'
Mακρινό σουτ του Ασαμόα, κανένας κίνδυνος για τον Φαμπιάνο.

27' Εκτελεί κόρνερ απευθείας ο Γκόμεθ, με τον Σισκόφσκι να διώχνει με τα ακροδάχτυλα,

32' Σύγχυση στην περιοχή της Ομόνοιας, με την μπάλα να πάει προς τα δίχτυα, με τον Λάνγκ να διώχνει με τακουνάκι πριν περάσει ολόκληρη την γραμμή.

44'
Φάουλ σε καλό σημείο για την Ομόνοια! Ο Αντάμοβιτς ανατρέπει τον Γκόμεθ ακριβώς στην γραμμή της μεγάλης περιοχής και σωστά δίνεται η παράβαση.

45' Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάρκο Τσέποβιτς, ο οποίος προσπάθησε να στείλει την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Σισκόφσκι, με τον κήπερ της Δόξας όμως να μαζεύει εύκολα.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β'ημιχρόνου

49' Μακρινό σουτ του Μέσκα, η μπάλα περνάει ψηλά, κανένας κίνδυνος για τον Φαμπιάνο.

58' Σουτ του Ατιέμγουεν, κανένας κίνδυνος.

63' ΓΚΟΛ για την Δόξα 0-1! Εκτέλεση φάουλ για την Δόξα, με τον Αντενόν να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του!

66' Ακυρώνεται και αυτό το γκολ για οφσάιντ μέσω του VAR!

71' Κεφαλιά του Σαντίκ, δύσκολα ο Φαμπιάνο.

72' ΓΚΟΛ για την Δόξα 0-1! Συρτό σουτ του Εμπραλίντζε, με την μπάλα να ξεφεύγει από τον Φαμπιάνο για το 0-1!

84' Αποβολή του Γκόμεθ, για σκληρό φάουλ πάνω στον Καραμανώλη!

90' Πέναλτι για την Ομόνοια! Ο Σισκόφσκι ανατρέπει εντός περιοχής τον Κακουλλή, με τον κήπερ της Δόξα να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα!

90+3' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 1-1! Εύστοχος ο Ντούρις για την Ομόνοια, φέρνει το ματς στα ίσα!

90+7' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 2-1! Σέντρα του Σέχου από δεξιά, με τον Λέζιακς να πιάνει το πανέμορφο σουτ, δίνοντας το προβάδισμα στην Ομόνοια!

Οι εντεκάδες των δύο ομάδων:

Ομόνοια(Χένινγκ Μπεργκ):Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Ψάλτης, Γιούστε, Χούμποτσαν, Μπασιρού, Γκόμεθ, Ζαχαριού, Λοϊζου, Ατιέμγουεν, Τσέποβιτς.
Στον πάγκο: Ουζόχο, Παναγή, Λανγκ, Παναγιώτου, Κίκο, Σέχου, Ασημένος, Χαραλάμπους, Σάββα, Τζιωνής, Κακουλλής, Ντούρις

Δόξα(Κώστας Σακκάς): Σισκόβσκι, Αντενόν, Ασαμόα, Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Αντάμοβιτς, Τραϊτσέβσκι, Στυλιανού, Καραμανώλης, Εμπραλίτζε, Μέσκα.
Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Ορφανίδης, Ντίας, Ολιβέιρα, ΟΙκονομδίης, Χριστοφή, Φασουλιώτης, Βασιλείου, Καλλής, Κυριάκου, Ι.Σάσι.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης