AEK 12 27
ΑΠΟΕΛ 11 15
ΑΕΛ 11 12

Ανόρθωση - Παρτίζαν 0-2: Με...το «αριστερό» ξεκίνησε το ταξίδι στους ομίλους αυτή την φορά... [ΒΙΝΤΕΟ]

Με ήττα ξεκίνησε την παρουσία της στους ομίλους του Κόνφερενς Λίγκ η Ανόρθωση, η οποία ηττήθηκε με 0-2 από την Παρτίζαν στο ΓΣΠ.

Στο αγωνιστικό μέρος, η Ανόρθωση είχε πολύ δυνατό το ξεκίνημα, με την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, να κυριαρχεί στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τους Σέρβους όμως να ανεβαίνουν σταδιακά και να εξαργυρώνουν την υπεροχή τους με γκολ στο 42ο λεπτό με τον Μένινγ.

Σε ψηλές πτήσεις συνέχισαν και στο δεύτερο ημίχρονο οι Σέρβοι, με την Ανόρθωση να βρίσκει τις δικές τις ευκαιρίες, με αποκορύφωμα αυτή του Ντέλετιτς στο 62ο λεπτό. Η συνέχεια όμως άνηκε και πάλι στους Σέρβους, οι οποίοι στην κόντρα κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρμα τα τους με τον ΡΙκάρντο Γκόμες, κλειδώνοντας ουσιαστική την νίκη για την ομάδα του Αλεκσάνταρ Στανόγεβιτς.

Στον άλλο αγώνα της βραδιάς, η Φλόρα Ταλίν ηττήθηκε με 0-1 από την Γκεντ στην έδρας της και πλέον η βαθμολογία έχει ως εξής.

Έχει αρχίσει ο αγώνας στο ΓΣΠ, αποθέωση από τους οπαδούς της Ανόρθωσης

2' Δυναμικό ξεκίνημα από την Ανόρθωση, προσπαθεί να ξεδιπλώσει τις πρώτες τους επιθέσεις από τα πλάγια.

- Αρκετά θερμός ο κόσμος της Κυρίας, με τους οπαδούς της να τραγουδάνε και να συγκινούν

6' Ο Ρικάρντο Γκόμες διείσδυσε στην περιοχή της Ανόρθωσης, προσπάθησε να βρεί ποδοσφαιριστή της Παρτίζαν, αλλά η πάσα του κόπηκε από την άμυνα της Ανόρθωσης.

9' Ωραίο συνδυασμός για τους Σέρβους, με την μπάλα να φτάνει στον Μάρκοβιτς, ο οποίος επιχείρησε το σουτ, το οποίο ωστόσο πέρασε ψηλά.

12' Τεράστια φάση για την Ανόρθωση! Η Κυρία κέρδισε ένα φάουλ αρκετά μακριά από την περιοχή της Παρτιζάν. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λάζαρος, οποίος το δοκίμασε απευθείας, με τον τερματοφύλακα Πόποβιτς να διώχνει δύσκολα με τα ακροδάχτυλα!

15' Απαντάει στις ευκαιρίες η Παρτίζαν! Μετά από αντεπίθεση η μπάλα στρώθηκε στον Μάρκοβιτς, ο οποίος επιχείρησε το σουτ, με τον Λόρια να διώχνει δύσκολα με τα πόδια σε κόρνερ.

19' Απειλεί με Μάρκοβιτς και πάλι η Παρίζαν, με τον Σέρβο να μπαίνει και πάλι στην περιοχή της Ανόρθωσης, επιχειρώντας το πλασέ, το οποίο μάζεψε εύκολα ο Λόρια.

22' Κίνδυνος θάνατος ο Μάρκοβιτς! Αυτή την φορά πήρε την μπάλα εκτός περιοχής, επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

33' Πεσμένος ο ρυθμός του αγώνα το τελευταίο δεκάλεπτο.

36' Εκτέλεση κόρνερ για την Παρτίζαν, με τον Μένινγκ να πιάνει κεφαλιά, τον Λόρια να αγγίζει με τα ακροδάχτυλα, αυτή χτύπησε και στο δοκάρι και στην συνέχεια κατέληξε έξω.

41'
Συρτό σουτ του Χουσμπάουερ, λίγο έξω η μπάλα.

42' ΓΚΟΛ για την Παρτίζαν 0-1! Ο Μάρκοβιτς μπήκε στην περιοχή της Ανόρθωσης επιχείρησε το πλασέ, η μπάλα έφυγε από το Λόρια, με τον Ρικάρντο Γκόμες να πιάνει το Ριμπάουντ για το 0-1!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη στο Β' ημίχρονο.

51' Σουτ του Ρικάρντο Γκόμες, ψηλά η μπάλα.

55' Ξεδιπλώθηκε ωραία η Ανόρθωση, με την μπάλα να στρώνεται στον Πόποβιτς, αυτός επιχείρησε το σουτ, με τον Κήπερ των Σέρβων να μαζεύει εύκολα.

59' Σουτ του Ντέλετιτς, κανένας κίνδυνος.

61' Σουτ του Μάρκοβιτς, πολύ ψηλά η μπάλα.

62' Ο Ντέλειτς μπήκε στην περιοχή της Παρτίζα, νίκησε τον προσωπικό του αντίπαλο, επιχείρησε το σουτ, με τον Πόποβιτς να πέφτει και να διώχνει σε κόρνερ.

69' ΓΚΟΛ για την Παρτίζαν 0-2! Αντεπίθεση για τους Σέρβους, με τον Γκόμες από κοντά να μην δυσκολεύεται για το 0-2!

70' Από κοντά ο Γκόμες πήγε να νικήσει για δεύτερη φορά τον Λόρια, ο οποίος μάζεψε με δεύτερη προσπάθεια.

82' Σουτ του Καλτσά εντός περιοχής, ο αμυντικός των Σέρβων πέφτει, με την μπάλα να εξοστρακίζεται σε κόρνερ.

90' Μακρινό σουτ του Ντέλετιτς, κανένας κίνδυνος για τον Πόποβιτς.