AEK 3 5
ΑΕΛ 3 4
ΟΜΟΝΟΙΑ 3 4

Η προϊστορία: Μετά από 13 χρόνια η Ανόρθωση βρίσκει ξανά μπροστά της την Ραπίντ! [ΒΙΝΤΕΟ]

Την Ραπίντ Βιένης θα βρει στον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα λιγκ η Ανόρθωση, η οποία αποκλείστηκε από την Σπάρτα Πράγας με συνολικό σκορ 3-1.

Στην κυρία ξυπνούν γλυκιές αναμνήσεις από την Αυστριακή ομάδα, καθώς πριν από 13 χρόνια με προπονητή τον Τιμούρ Κετσπάγια, κατάφερε να τους αποκλείσει με συνολικό σκορ 4-3.

Τότε το πρώτο παιγνίδι στο Αντώνης Παπαδόπουλος, η Κυρία επιβλήθηκε με 3-0 με δύο τέρματα του Σόσιν και ένα του Σκοπελίτη, με την Ανόρθωση να αποκτάει τεράστιο προβάδισμα για τον επαναληπτικό. Μία εβδομάδα αργότερα, το τέρμα του Λαμπάν άνοιγε το σκορ για την Κυρία, κάτι που έφερε την εφησύχαση των ποδοσφαιριστών της.

Η Αυστριακή ομάδα ισοφάρισε στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, και με ακόμη δύο τέρματα στα μέσα του δευτέρου πήρε προβάδισμα 3-1. Στα λεπτά που απέμειναν, η Ραπίντ σφυροκόπησε την άμυνα της Ανόρθωσης, έφθασε αρκετές φορές κοντά σε ένα τέταρτο τέρμα, που αν πετύχαινε και με τη φόρα που είχαν και τη ψυχολογία με το μέρος τους, το πέμπτο τέρμα του αποκλεισμού δεν θα ήταν μακριά.

Ευτυχώς για την Ανόρθωση, παρέμεινε το 3-1 και προχώρησε στον επόμενο γύρο όπου αντιμετωπίσαμε τον Ολυμπιακό, με τα υπόλοιπα να είναι γνωστά…