ΑΠΟΛΛΩΝ 2 6
ΑΕΛ 1 3
ΟΜΟΝΟΙΑ 1 0
ΑΠΟΕΛ 2 0

Προβάδισμα πρόκρισης με Τσέποβιτς η ΑΕΛ...Μαύρη βραδιά για τον Απόλλωνα στην Αρένα! [ΒΙΝΤΕΟ]

Μια νίκη και μια ήττα μετράνε στους πρώτους τους φετινούς αγώνες, στην Ευρώπη ΑΕΛ και Απόλλωνας.

Στους αγώνες που ξεκίνησαν στις 20:00, ο Απόλλωνας γνώρισε οδυνηρή ήττα από την Ζίλινα με 3-1 και πλέον οι γαλάζιοι καλούνται να ανατρέψουν αυτό το σκορ στην Σλοβακία. Ο αγώνας ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τους γαλάζιους, οι οποίοι δέχθηκαν το γκολ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Ντούρις. Απάντησαν με εξαιρετικό γκολ του Ζράντι στο 25ο λεπτό.

Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Τσόρνιγκερ δέχθηκε και δεύτερο τέρμα με τον Μπερνάρντ. Η ατυχία πάντως συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με την Λεμεσιανή ομάδα 5 λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, να δέχεται και 3ο γκολ με τον Μπερνάντ από το σημείο του πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο Χάμπος Κυριάκου.

Στον άλλο αγώνα της βραδιάς η ΑΕΛ έδειξε την ανάλογη σοβαρότητα και κατάφερε να νικήσει την Αλβανική Βλάζνια με το στενό 1-0. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος των «λεόντων» ήταν ο Τσέποβιτς, ο οποίος σκόραρε με πλασέ απο κοντά, έπειτα από ωραία συνεργασία. Το σκορ πάντως αδικεί την ΑΕΛ, η οποία έδειξε ότι είναι σαφώς ανώτερη από την Βλάζνια, ενώ σε διάστημα δέκα λεπτών είχε και δύο δοκάρια στο 33ο και στο 43ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ έχει την άνεση του σκορ και ταξιδεύει στην Αλβανία την ερχόμενη εβδομάδα, για να το προστατεύσει και φυσικά να πάρει την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λίγκ.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι από φέτος δεν ισχύει ο κανονισμός με το εκτός έδρας γκολ.

Νωρίτερα στους δύο αγώνες:

🔴Απόλλων - Ζίλινα:

Η εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη αγώνα

1'
Πρώτο σουτ του Μάρκοβιτς, λίγο έξω η μπάλα.

2' Σουτ του Πίττα στην κίνηση, λίγο έξω και πάλι η μπάλα.

5' ΓΚΟΛ για την Ζίλινα 0-1! Ωραία συνεργασία για την Ζίλινα και σέντρα προς τον Ντούρις, ο οποίος σε κενή εστία έκανε το 0-1 στην πρώτη φάση των Σλοβάκων!

7' Σουτ του Μάρκοβιτς εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ

24' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 1-1! Ωραία συνεργασία από τους παίκτες του Απόλλωνα, με την μπάλα να στρώνεται στον Ζράντι να επιχειρεί σουτ εκτός περιοχής από πλάγια θέση και να σημειώνει ένα εξαιρετικό γκολ!

46' ΓΚΟΛ για την Ζίλινα 1-2! Από κόντρα η μπάλα στρώνεται στον Μπεράρντ, ο οποίος στο τετ-τετ έκανε το 1-2!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη β'ημιχρόνου

51' Πέναλτι για την Ζίλινια, με τον Χάμπο να ανατρέπει τον αντίπαλο.

52' ΓΚΟΛ για την Ζίλινα 1-3! Ο Μπερνάρντ είναι εύστοχος από τα 11 βήματα και δίνει γερό προβάδισμα στην ομάδα του!

76' Κεφαλιά του Νταμπό, κανένας κίνδυνος για την Ζίλινα.

77' Μακρινό σουτ του Μπεράρντ, δύσκολα σε κόρνερ ο Γιοβάνοβιτς.

84' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα, με τον Ίντζα απο κοντά να μην καταφέρνει να νικήσει σε διπλή ευκαιρία τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

95' Σουτ του Παπουνασβίλι, μαζεύει ο αντίπαλος κήπερ.

Τέλος αγώνα

Οι εντεκάδες των δύο ομάδων:

Απόλλωνας(Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Κατελάρης, Γουέλινγκτον, Χαμάς, Χάμπος, Μάρκοβιτς, Ντένιτς, Ζράντι, Ψύχας, Πίττας
Στον πάγκο οι Δημητρίου, Ιντζία, Μαλεκκίδης, Παπουνασβίλι, Σπόλιαριτς, Φώτη, Κολ

Ζίλινα(Γιάροσλαβ Κέντος): Petráš, Rusnák, Anang, Kiwior, Minarik, Gono, Fazlagic, Bernat, Duris, Jibril, Kapralik.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

🔴ΑΕΛ-Βλάζνια:

9' Σέντρα του Σάντος από δεξιά, ο Τσέποβιτς κινήθηκε στον χώρο και έκανε την προβολή από κοντά, αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα.

34' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΛ!
Από πλάγια θέση ο Τσέποβιτς επιχειρεί το σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει έξω.

42' NEO ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΛ! Εκτελεί κόρνερ ο Έουλερ, με τον κήπερ της Βλάζνια να αποκρούει, με την μπάλα να χτυπάει και στο οριζόντιο δοκάρι!

45+2' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ 1-0! Σέντρα του Μάζουρεκ, ο Έουλερ βρίσκει τον Τσέποβιτς, ο οποίος με κοντινό πλασέ σκοράρει για το 1-0!

Έναρξη Β' ημιχρόνου

53' Σουτ του Μαζάν, έξω η μπάλα

56'
Σουτ του Σάντος εντός περιοχής, με τον κήπερ της Βλάζνια να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

60' Σουτ του Έουλερ, πολύ έξω η μπάλα.

74' Επιχειρεί το σουτ ο Νταβόρ, κανένας κίνδυνος.

87' Σουτ του Γεωργίου, λίγο έξω η μπάλα.

Τέλος αγώνα

ΑΕΛ(Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Μαζάν, Σάντος, Ριστέφσκι, Αντρέ, Μεντόγεβιτς, Μάζουρεκ, Ριέρα, Τόρες, Έουλερ, Τσέποβιτς
Στον πάγκο: Κεραυνός, Εβόρα, Αντονι, Νταβόρ, Παντελή, Αβραάμ, Σωτηρίου, Μαίντεβατς, Πελέ, Μπάμπιτς

Βλάζνια(Τόμας Μπρντάριτς): Zogovic, Gurishta, Adili, Krymi, Jonuzi, Gjurgjevikj, Kruja, Bulatovic, Imami, Kalezic, Çoba.

Στον πάγκο: Qarri, Shima, Paloka, Latifi, Dilaver, Kalaja, Smajli, Hoxhaj, Fangaj, Radovani, Hoxha.