AEK 3 5
ΑΕΛ 3 4
ΟΜΟΝΟΙΑ 3 4

Με νίκες ολοκλήρωσαν το πρωτάθλημα Δόξα και Εθνικός! [ΒΙΝΤΕΟ]

Με νίκες ολοκλήρωσαν τη σεζόν στην Κύπρο οι Εθνικός Άχνας και Δόξα Κατωκοπιάς, οι οποίοι -στο πλαίσιο της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής του Β' Ομίλου της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος- επικράτησαν 2-1 (εκτός έδρας) και 1-0 (εντός), αντίστοιχα, της Πάφου και του Παραλιμνίου.

Δύο αποτελέσματα, βέβαια, δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς πριν την έναρξη των αναμετρήσεων η Πάφος είχε εξασφαλίσει την 1η θέση του γκρουπ (7η συνολικά στο πρωτάθλημα) και οι Νέα Σαλαμίνα, Ερμής, Παραλίμνι και Καρμιώτισσα είχαν πέσει οριστικά στη δεύτερη κατηγορία.

Στην αναμέτρηση της Πάφου, οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπαγεωργίου στο 14'. Στο 59' ο Καμπράλ ισοφάρισε σε 1-1 με την προβολή, για να έρθει ο Αντωνίου στο 65' να γράψει το τελικό 2-1 για τον Εθνικό. Στο άλλο γήπεδο, το μοναδικό τέρμα του παιχνιδιού σημείωσε στο 58' ο 16χρονος Μάριος Φασουλιώτης.

Νωρίτερα όλα όσα έγιναν στους δύο αγώνες:

🔴 Δόξα - ΕΝΠ:

Έναρξη αγώνα

15' Σουτ του Μιχαηλίδη, ψηλά η μπάλα.

21' Μπαλιά του Μαρκόφσκι, με τον ΦΛουρή να επιχειρεί την κεφαλιά, χωρίς όμως να αγγίζει την μπάλα όπως θα ήθελε.

30' Σουτ του Μαρκόφσκι, κανένας κίνδυνος.

42' Σουτ του Λουσέριο, ο Παρασκευά διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Τέλος ημιχρόνου

191053256-324257009211288-2547007288340623047-n

Έναρξη Β'ημιχρόνου

47' Σουτ του Ντένινγκ, η μπάλα φεύγει λίγο έξω.

55' Συρτό σουτ του Λουίς Κάρλος, μαζεύει ο Πέτρου.

57' Πλασέ του Φασουλιώτη, έξω η μπάλα.

58' ΓΚΟΛ για την Δόξα 1-0! Ο Σαντίκ επιχείρησε το πλασέ η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, με τον 16χρονο Φασουλιώτη να πιάνει το ριμπάουντ σε κενή εστία για το 1-0. Αρχικά το γκολ ακυρώθηκε, αλλά εξετάστηκε από το VAR, όπου και κατοχυρώθηκε κανονικά!

Τέλος αγώνα

Οι εντεκάδες του αγώνα:

Δόξα:(Άγγελος Ευθυμίου):
Παρασκευάς, Μιχαηλίδης, Α. Φασουλιώτης, Χριστοφή, Μ. Φασουλιώτης, Γκλίσικ, Άδωνη, Γκίλσον, Σαντίκ, Οικονομίδης, Κάρλος.

ΕΝΠ(Σωτήρης Αντωνίου): Πέτρου, Μπελόνε, Στυλιανίδης, Κυριάκου, Λουσέρο, Κοσμάς, Φλουρής, Μαυρουδής, Ντένινγκ, Μαρκόφσκι, Κολοκούδιας.

🔴 Πάφος F.C - Εθνικός Άχνας:

12' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό Άχνας 0-1! Ο Παπαγεωργίου εκτελεί το φάουλ, η μπάλα περνάει ανάμεσα από το τείχος της Πάφου και καταλήγει στην εστία του Πέτρου.

17'
Σουτ του Φουρ εντός περιοχής, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια

38' Ωραία ενέργεια από τον Παπαγεωργίου, ο οποίος μοίρασε στον Μωϋσέως, με τον δεύτερο όμως να μην βρίσκει δρόμο.

41' Προβολή από τον Βα, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

190461231-143657414480820-529595245420091656-n

46' Σουτ του Φουρ, πολύ ψηλά η μπάλα.

57' Εκτέλεσε το κόρνερ ο Χαραλάμπους, με τον Κουμή να πιάνει το σουτ στην κίνηση, αλλά ήταν άστοχο.

58' ΓΚΟΛ για την Πάφο 1-1! Βαθιά μπαλιά στην άμυνα του Εθνικού, με τον Καμπράλ να κάνει την προβολή και να ισοφαρίζει σε 1-1!

65' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό 1-2! Προβάδισμα και πάλι για τον Εθνικό Άχνας, με αυτογκόλ του Αντωνίου