ΑΕΛ 10 18
ΑΠΟΕΛ 9 10
ΕΝΠ 10 6

Δύσκολή νίκη για την Ομόνοια στο Δασάκι και… πράσινη η κορυφή! (εικόνες)

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Ομόνοια για να πάρει μια σπουδαία νίκη κόντρα στον Εθνικό Άχνας, μέσα στο Δασάκι με 2-1.

Οι πράσινοι άνοιξαν το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Μποτεάκ, ενώ ο Ντούρις στο 27ο λεπτό πέτυχε το παρθενικό του γκολ με το τριφύλλι, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Στο δεύτερο μέρος ο αγώνας ήταν ‘’φτωχός’’, με τον Εθνικό να κερδίζει πέναλτι, όταν ο Λάνγκ ανάτρεψε  τον Ζάκμπα, με τον Χρυσοβαλάντη Θεουλλή να αποβάλει τον αμυντικό της Ομόνοιας.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο παίκτης που κέρδισε το πέναλτι, ευστοχώντας από τα 11 βήματα μειώνοντας σε 2-1 όπου ήταν και το τελικό σκορ.

Με αυτή την νίκη οι πράσινοι ανέβηκαν στην κορυφή με 14 βαθμούς, προσπερνώντας τον Απόλλωνα ο οποίος έχει 11 και  παίζει αύριο με τον Ολυμπιακό Λευκωσίας στο Μακάρειο.

Νωρίτερα στον αγώνα:

Έναρξη αγώνα

5’
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

11’
Σουτ του Παπαγεωργίου, λίγο έξω η μπάλα.

12’ Ο Ασάντε έφυγε στην πλάτα της άμυνας του Εθνικού, έχασε τον βηματισμό του και του πήραν την μπάλα.

13’ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 0-1! Σέντρα του Λέζιακς, απευθείας σουτ από τον Μποτεάκ εντός περιοχής κάνοντας το 0-1. Φωνές από τον Εθνικό, καθώς στην φάση μπήκε ο Ντούρις, χωρίς όμως να διευκρινίζεται αν ακούμπησε την μπάλα εντός ή εκτός περιοχής.

18’ Σέντρα του Ασάντε, κεφαλιά από τον Σενέ, ενστικτωδώς απόκρουση από τον Στρατηλάτη.

27΄ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 0-2! Σέντρα του Λέζιακς στον Μποτεάκ, ο οποίος δίνει στον Ντούρις, με τον Σλοβάκο να πλασάρε τον Στρατηλάτη και να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του επιθετικού της Ομόνοιας.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη β' ημιχρόνου

48’ Συρτό σουτ του Ασάντε, λίγο έξω η μπάλα.

63’ Κόκκινη κάρτα για τον Λάνγκ! Ο Λάνγκ σπρόχνει τον Κονέ, με τον Θεουλή να αποβάλει τον αμυντικό της Ομόνοιας!

64’ ΓΚΟΛ για τον Εθνικό Άχνας! Ο Ζάγκμπα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μειώνει για την ομάδα του!

71’ Σουτ του Μιγκελίτο, σε εγρήγορση ο Φαμπιάνο μπλοκάρει την μπάλα.

82’ Εντός περιοχής και από ευνοϊκή θέση ο Κονέ στέλνει την μπάλα ψηλά!