ΑΕΛ 10 18
ΑΠΟΕΛ 9 10
ΕΝΠ 10 6

Ομόνοια-Ολυμπιακό 0-0: Έπεσε με ψηλά το κεφάλι η Ομόνοια και συνεχίζει στο Εuropa League! (βίντεο)

Η Ομόνοια δεν κατάφερε να κάνει τελικά  το ''θαύμα'' απέναντι στον Ολυμπιακό Πειραιώς και να ανατρέψει το 2-0 του πρώτου αγώνα στο ''Γεώργιος Καραϊσκάκης''. Σήμερα οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0, με τους ερυθρόλευκους να προκρίνονται στους ομίλους του Τσάμπιονς Λίγκ και την Ομόνοια να συνεχίζει στους ομίλους του Γιουρόπα Λίγκ.

Οι τριφυλλοφόροι μπήκαν αρκετά καλύτερα στον αγώνα, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο όπου πίεσαν ασφυχτικά τους Πειραιώτες, χωρίς όμως να σκοράρουν. Στο δεύτερο μέρος ο αγώνας ήταν πιο ισορροπημένος, με τους ερυθρόλευκους να είναι ελαφρώς καλύτεροι. Κορυφαίους παίχτης του αγώνα ήταν ο Φαμπιάνο, ο οποίος για άλλη μια φορά έδειξε την κλάση, κάνοντας σωτήριες επεμβάσεις όπου χρειάστηκε.

Νωρίτερα στον αγώνα:

Ο ύμνος της διοργάνωσης:

Η εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη αγώνα:

1' 2 κόρνερ για την Ομόνοια μέσα σε 1 λεπτό!

2' Σουτ του Βαλμπουενά από πλάγια θέση, με τον Φαμπιάνο να μαζεύει εύκολα.

5' Απόκρουση του Φαμπιάνο σε διαγώνιο σουτ του Ελ Αραμπί.

8' Ο Φώτης Παπουλής επιχειρεί το σουτ, με την μπάλα να περνάει ψηλά.

10' Eκτέλεση κόρνερ του Τζιωνή, με τον Λούφτνερ να πιάνει την κεφαλια και να την στέλνει πάνω από την εστία του Σα.

15' Ωραίος συνδυασμός Μποτεάκ-Παπουλή, με τον Μπά να σταματάει τον Γάλλο την τελευταία στιγμή πριν βγει σε τετ-τετ.

17' Άστοχο σουτ από τον Καμαρά.

20' Σουτ του Ραντζέλοβιτς από το ύψος της μικρής περιοχής, μόλις έξω.

24' Σουτ από τον Τζιωνή, βρίσκει στον Ραφίνια η μπάλα και πάει κόρνερ.

33' Σέντρα του Χούμποτσαν, λάθος στην άμυνα των ερυθρόλευκων, με την μπάλα να στρώνεται στον Μποτεάκ, με τον Μπα να διώχνει προτού επιχειρήσει το σουτ.

44' Ατομική ενέργεια και σουτ από τον Χολέμπας, σταθερά ο Φαμπιάνο αποκρούει.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη β´ ημιχρόνου

48'
Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μποτεάκ, λίγο πάνω από τα δοκάρια.

51' Μακρινό σουτ από τον Κούσουλο, απέκρουσε ο Σα.

61' Ατομική ενέργεια από τον Καμαρά  ο οποίος επιχειρεί το σουτ, με τον Φαμπιάνο να διώχνει σε κόρνερ.

62' Ο Χολέμπας σουτάρει από μακριά, με τον Φαμπιάνο και πάλι να λέει όχι.

65' ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ο Φαμπιάνο! Διπλή απόκρουση από τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας σε κοντινό σουτ του Ραντζέλοβιτς και προβολή του Ελ Αραμπί.

120389727-2378532469109016-9029060800568873272-n

78'
Απόκρουση του Φαμπιάνο σε φάουλ του Βαλμπουενά, στη συνέχεια σουτ από τον Μασούρα που καταλήγει άουτ.

81' Δυνατό σουτ του Ελ-Αραμπί, με τον Φαμπιανο να βρίσκεται και πάλι σε ετοιμότητα.

83' Σε τρομερή βραδιά ο Φαμπιάνο, με τον Μασούρα να επιχειρεί το σουτ και τον κήπερ της Ομόνοιας να λέει και πάλι όχι.

93' Ένα φάουλ από τον Φορτούνη, ψηλά έξω.