ΕΝΠ 12 7

ΑΕΛ 12 24
ΑΠΟΕΛ 12 16
ΕΝΠ 12 7

Πετράκη: "Αυτή η νίκη είναι πολύ σπουδαία.." / Τοσάκ: "Πιστεύω 100% στην είσοδο στην εξάδα!"

Δείτε τις δηλώσεις των δύο προπονητών μετά την νίκη του Ολυμπιακού ενάντια στη Πάφο με 2-1..

Γιάννης Πετράκη:

"Συγχαρητήρια στους παίκτες. Κάναμε μια σπουδαία νίκη απέναντι σε μια ομάδα που ήθελε και αυτή τους βαθμούς, απέναντι σε μια ομάδα με πολύ ποιότητα. Πιστεύω ότι η προσέγγιση που είχαμε στο παιχνίδι αν αποτυπώσουμε την εικόνα ήταν καθολικά υπέρ μας. Νομίζω δεν κινδυνεύσαμε ιδιαίτερα. Εμείς κάναμε τουλάχιστον 5-6 κλασικές ευκαιρίες. Η Πάφος μπορεί να είχε λίγο την κατοχή, αλλά αυτό που καθορίζει την εικόνα είναι οι ευκαιρίες που δημιουργούνται στην μια και στην άλλη πλευρά. Είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες. Αυτή η νίκη πολύ σπουδαία, αλλά είμαστε ακόμα στην αρχή. Θέλω κάθε μέρα να εξελισσόμαστε και να γινόμαστε καλύτεροι σαν ομάδα. Πιστεύω είμαστε σε καλό δρόμο και αυτό τον δρόμο δεν πρέπει να τον χάσουμε με τίποτα. Να είμαστε προσγειωμένοι και ταπεινοί. Στην πορεία να δούμε τι δικαιούμαστε και τι θα πάρουμε".

Κάμερον Τόσακ:

''To παιχνίδι ήταν πολύ άσχημο στο πρώτο 20λεπτο αφού οι δύο ομάδες έδιναν την μπάλα εύκολα. Το ίδιο συνεχίστηκε για όλο το πρώτο ημίχρονο.  Στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου νομίζω ήμασταν καλύτεροι. Θεωρώ πιέσαμε τον Ολυμπιακό και τον κλείσαμε στο δικό του μισό όμως δεν καταφέραμε να κάνουμε κάτι καλύτερο. Το πρώτο γκολ που δεχθήκαμε ήταν απογοητευτικό γιατί προήλθε από μια μακρινή μπαλιά. Δεν ήμασταν τόσο καλοί στα στημένα αλλά γενικά είμαι απογοητευμένος με τον τρόπο που δεχθήκαμε το πρώτο γκολ.
Οι παίχτες μου μετά το δεύτερο γκολ έχασαν την αυτοπεποίθησή τους και είναι εκεί που ουσιαστικά πρέπει να κτίσεις χαρακτήρα για να προσπαθήσεις περισσότερο.  Στη συνέχεια προσπαθήσαμε, κάναμε ευκαιρίες, είχαμε δοκάρι που θα μπορούσαμε με λίγη παραπάνω τύχη ίσως να παίρναμε την ισοπαλία.  Είχαμε κάποια δύσκολα παιχνίδια με τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος, πήγαμε καλά αλλά σε κάποια άλλα δεν πήγαμε όσο θα έπρεπε. Σίγουρα πρέπει να δούμε όλοι τα λάθη μας για να γίνουμε καλύτεροι''.

Σε ερώτηση για το αν πιστεύει ακόμη στην είσοδο στην πρώτη 6άδα είπε:  ''Ναι, σίγουρα ναι, 100%''