ΑΕΛ 10 18
ΑΠΟΕΛ 9 10
ΕΝΠ 10 6

Απόλλων - Λέχ Πόζναν 0-5: ΔΙΑΣΥΡΜΟΣ για τους γαλάζιους στο ΓΣΠ! (βίντεο)

Ο Απόλλωνας γνώρισε οδυνηρή ήττα απέναντι στην  Λέχ Πόζναν με 5-0,  σε ένα αγώνα όπου οι γαλάζιοι είχαν την ατυχία να χάσουν με τραυματισμό τον Νταμπό στο 10ο λεπτό.

Η εικόνα του αγώνα:

Ο Απόλλων απείλησε στο 1’ με σουτ του Νταμπό, που έδιωξε σε κόρνερ ο Μπέντναρεκ και στο 10’ ήρθε η «απάντηση» της Λεχ με τον Καμίνσκι, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Δημητρίου, αλλά νικήθηκε από τον Κύπριο κίπερ. Στο 42’ το άδειο ΓΣΠ «πάγωσε» περισσότερο, καθώς η Λεχ μετά από μια υποδειγματική πάσα του Ραμίρες Φερνάντες στον Τίμπα, ο δεύτερος με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή άνοιξε το σκορ.

Με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου (47’), τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους Κύπριους, αφού μετά από κάθετη πάσα του Τίμπα στον Ίσακ, ο τελευταίος έκανε το 2-0. Στο 58’ η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος, αφού σε αντεπίθεση των Πολωνών, ο Καμίνσκι πλάσαρε, κάνοντας το 0-3. Στο 81’ ο Σικορά έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του και στις καθυστερήσεις ο Τίμπα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έβαλε το κερασάκι στην πικρά τούτα του Απόλλωνα, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0 για τη Λεχ Πόζναν, που πήρε μια πανηγυρική, όσο και δίκαιη πρόκριση.

Έναρξη αγώνα

1' Εκτελέστηκε με πάσα στο σημείο του πέναλτι, πλασέ του Αγκίρε, κόντραρε σε αντίπαλο κι απομακρύνθηκε. Πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι

27' Εξαιρετική σέντρα του Γιαννιώτα, έκανε την κεφαλιά ο Αγκίρε χωρίς να τη βρει όπως ήθελε χάνοντας μια μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ

34’ Σουτ του Ντιγκινί στην κίνηση, λίγο έξω η μπάλα.

41' Μεγάλη επέμβαση του Δημητρίου σε τετ α τετ και πλασέ του Ίσακ.

42’ ΓΚΟΛ για την Λέχ Πόζναν 0-1! Σκαφτή μπαλιά στον Τίμπα, ο οποίος φεύγει στην πλάτη της άμυνας των γαλάζιων και με πλασέ κάνει το 0-1!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη β' ημιχρόνου

47’ ΓΚΟΛ για την Λέχ Πόζναν 0-2! Ωραία πάσα του Ντίμπα, με τον Ίσακ να φεύγει στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα και με ωραίο πλασέ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

57’ ΓΚΟΛ για την Λέχ Πόζναν 0-3! Ο Ίσακ και πάλι με ωραία ψηλοκρεμαστή πάσα έβγαλε τετ-τετ τον Καμίνσκι ο οποίος με πλασέ έκανε το 0-3!

78'
Πολύ καλό σουτ του Λάρσον η μπάλα μόλις έξω.

81’ ΓΚΟΛ για την Λέχ Πόζναν 0-4! Από το ύψος της περιοχής ο Σίκρα επιχείρησε το συρτό σουτ, νικώντας τον Δημητρίου!

91' ΓΚΟΛ για την Λέχ Πόζναν 0-5! Απίστευτη ενέργεια των παικτών της Λεχ και ο Τίμπα με ωραλιο πλασέ σε κενή εστία σημειώνει το 0-5!