ΑΕΛ 6 9
ΑΠΟΕΛ 5 8
ΕΝΠ 6 3

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗ στην Ομόνοια με ΗΓΕΤΗ τον Φαμπιάνο! (βίντεο)

Ιστορική επιτυχία, Η πρώτη φορά που η Ομόνοια εξασφαλίζει συμμετοχή σε όμιλο Ευρωπαϊκής διοργάνωσης, καθώς η σημερινή της νίκη απέναντι στο Ερυθρό Αστέρα στην διαδικασία των πέναλτι με 4-2 της χάρισε την πρόκριση.
Να αναλύσουμε λίγο τι σημαίνει το αποψινό αποτέλεσμα.

Η Ομόνοια προκρίνεται στα πλέι οφ του Τσιάμπιονς Λιγκ και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό Πειραιώς σε διπλούς αγώνες. Αν τα καταφέρει και εκεί θα δώσει το παρόν στους χρυσοφόρους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Αν αποκλειστεί από τον Ολυμπιακό έχει εξασφαλισμένη θέση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.
Η αποψινή πρόκριση είναι η μεγαλύτερη Ευρωπαϊκή επιτυχία για την Ομόνοια και αποφέρει στο ταμείο της ποσό που σίγουρα θα ξεπερνά τα 8 εκ ευρώ. Η πρόκριση στους ομίλους του Τσιάμπιονς Λιγκ διασφαλίζει περισσότερα από 15 εκ ευρώ.
Ήταν ένας μεγάλος στόχος που εκπληρώνει ο σύλλογος η επιτυχία αυτή καθώς η Ομόνοια ήταν η μοναδική από τις λεγόμενες μεγάλες ομάδες που δεν είχε αγωνιστεί ποτέ στους ομίλους έστω κι αν στο παρελθόν έφτασε κοντά να το πετύχει.

Ας σημειωθεί ότι στις προηγούμενες δυο προκρίσεις στην Αρμενία και στην Πολωνία η Ομόνοια πήρε το ζητούμενο στην παράταση

Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι η Ομόνοια προηγήθηκε με τον Λούφτνερ στο 31ο λεπτό και ισοφαρίστηκε στο τέλος του ημιχρόνου από τον Ιβανιτς. Ο αγώνας οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση, αλλά το σκόρ παρέμεινε στο 1-1, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα πέναλτι όπου εκεί ο Φαμπιάνο απέκρουσε 2 φορές, χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του με 4-2!

Νωρίτερα στον αγώνα:
Έναρξη αγώνα

3'
 Ωραίος συνδυασμός των ποδοσφαιριστών της Ομόνοιας, με την μπάλα να φτάνει στον Τιάγκο, με τον Βραζιλιάνο να επιχειρεί το σουτ εκτός περιοχής και την μπάλα να καταλήγει ψηλά.

4' Γύρισμα του Βουκάνοβιτς από τα πλάγια, με τον Φαμπιάνο να διώχνει τον κίνδυνο.

8' Σέντρα του Μποτεάκ, κεφαλιά του Κακουλλή,  μαζεύκει εύκολα ο τερματοφύλακας των Σέρβων.

9' Σουτ του Κάνγκα, κάπου χτυπάει και καταλήγει σε κόρνερ.

13' Ωραία κίνηση από τον Ίβανιτς, ο οποίος επιχείρησε το σουτ, με τον Φαμπιάνο να λέει και πάλι όχι.

15' Από αριστερά ο Λέζιακς επιχείρησε την σέντρα, με την μπάλα να περνάει έξω.

16' Μακρινό σουτ από τον Λέζιακς, με την μπάλα να περνάει ψηλά, πάνω από την εστία του Μπόργιαν.

17' Αρκετά επιθετική η Ομόνοια στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

18' Σουτ του Κατάι, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στον Μπεν ο οποίος επιχείρησε το ψαλιδάκι, στέλνοντας την μπάλα απελπιστικά έξω.

23' Μικρή διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.

25' Σέντρα του Κάνγκα, κεφαλιά του Μπεν με την μπάλα να φεύγει ψηλά έξω.

30' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 1-0! Ο Γίορντι Γκόμες εκτελεί το κόρνερ η μπάλα χτυπάει στον Μπόργιαν, κοντράρει στον Λούφτνερ και καταλήγει στα δίχτυα!

39' Μακρινό σουτ από τον Κάνγκα, κάπου βρήκε η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.

45' ΓΚΟΛ για τον Ερυθρό Αστέρα 1-1! Σέντρα του Μπεν, με τον Βουκάνοβιτς να πιάνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και να φέρνει το μάτς στα ίσα.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη β'ημιχρόνου

48' Διαγώνιο σουτ από τον Κατάι, απέκρουσε ο Φαμπιάνο.

54' Εκτέλεση φάουλ του Κατάι, λίγα μέτρα μπροστά από την εστία της Ομόνοιας με τον Φαμπιάνο να κάνει και πάλι φοβερή απόκρουση.

55' Σέντρα-σουτ του Μποτεάκ, η μπάλα κάπου χτύπησε και κατέληξε σε κόρνερ.

59' Ωραίος συνδυασμός τον Σέρβων με την μπάλα να φτάνει στον Μπεν, ο οποίος επιχείρησε το σουτ και έστειλε την μπάλα ψηλά.

60' 41% - 59% υπέρ των Σέρβων η κατοχή.

61' Πλασέ του Ίβανιτς, λίγο έξω η μπάλα.

62' Ατομική ενέργεια από τον Κακουλή ο οποίος μπήκε στην περιοχή έδωσε στον Παπουλή ο οποίος γύρισε στον Γκόμες που επιχείρησε του σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.

64' Εκτέλεση φάουλ του Κάνγκα από τα 23 μέτρα, με τον Φαμπιάνο να μαζεύει εύκολα την μπάλα.

65' Ο Σενέ αντικαθιστά τον Ανδρόνικο Κακουλλή.

67' Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Μποτεάκ έπιασε ένα διαγώνιο σουτ στην περιοχή των Σέρβων με τον Μπόριαν να κάνει φοβερή απόκρουση!

75' Εκτός περιοχής επιχειρεί το δυνατό σουτ ο Μπεν, με τον Λέζιακς να κάνει σωτήρια απόκρουση με το σώμα του.

87' Συρτό σουτ του Γίοβανσις, περνάει έξω η μπάλα.

90' 3 λεπτά οι καθυστερήσεις

Τέλος αγώνα - Στην παράταση ο αγώνας

Έναρξη παράτασης

96' Ψαλιδάκι από τον Σενέ, πολύ ψηλά η μπάλα.

97' Μακρινό σουτ του Γκόμεθ, απευθείας έξω η μπάλα.

103' Από καλό σημείο ο Γιόρντι Γκόμες προσπάθησε να απειλήσει με φάουλ, με την μπάλα να περνάει ψηλά.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης

112' Σουτ του Γκράβιτς, με την μπάλα να περνάει ξυστά από το οριζόντιο δοκάρι του Φαμπιάνο.

117' Εκτέλεση του Γιόρντι Γκόμεθ, με τον Μποργιαν να μαζεύει εύκολα.

117' Έξω ο Τιάγκο, μέσα ο Ασάντε