ΑΠΟΕΛ 19 35
ΑΕΛ 19 26
ΕΝΠ 19 18

Ανόρθωση – ΑΕΛ: Ήθελε ΚΟΡΥΦΗ...έκανε το καθήκον της! (βίντεο)

Με εξαιρετική εμφάνιση και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, η Ανόρθωση νίκησε με 2-0 την ΑΕΛ, στο Αντώνης Παπαδόπουλος και παρέμεινε μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, φτάνοντας τους 27 βαθμούς.

Ο Ρούμπεν Ράγιος έδωσε το προβάδισμα στην Κυρία στο 11ο λεπτό, με τον Ισπανό να φτάνει τα 11 γκολ στο πρωτάθλημα. Επιστροφή στα γκολ και για τον Νίκα Κατσαράβα, ο οποίος στο 33ο λεπτό, με σουτ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στα αρνητικά ο τραυματισμός του Γκόρντον Σίλντενφελντ, ο οποίος αποχώρησε ως αλλαγή στο ημίχρονο, με τον Παναγιώτη Αρτυματά να τον αντικαθιστά και να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του με την Κυρία.

Όσον αφορά την ΑΕΛ, η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ είχε μια ανούσια κατοχή, χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα την Ανόρθωση.

Νωρίτερα στον αγώνα:

Έναρξη του αγώνα:

6’ Σουτ του Σελίν, η μπάλα περνάει έξω

11’ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση 1-0! Σε μια φάση διάρκειας, Ο Μαρκάσα γύρισε την μπάλα στον Ράγιος, ο οποίος βρισκόταν εντός περιοχής, επιχείρησε το σουτ, η μπάλα χτύπησε σε σώματα  καις το Ριμπάουντ ο Ρούμπεν Ράγιος έκανε το 1-0 για την Κυρία!

23’
Σουτ του Μεντόγιεβιτ, εύκολη απόκρουση από τον Λόρια

34’ Εκτός περιοχής ο Κατσαράβα επιχείρησε το ψηλοκρεμαστό σουτ, με την μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία του Βοζίνια

35’ Μακριό σουτ του Νταουσβίλι, πολύ άστοχο

33’ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση 2-0! Σέντρα του Οκριασβίλη στην άμυνα της ΑΕΛ, με τον αμυντικό της Λεμεσιανής ομάδας, να διώχνει προς τον Νίκα Κατσαράβα, ο οποίος με δυνατό σουτ εντός περιοχής διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας της!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β'ημιχρόνου

***Αναγκαστική αλλαγή από τον Κετσπάγια, ο οποίος ξεκινά το 2ο ημίχρονο αντικαθιστώντας τον Γκόρντον Σίλντενφελντ με τον Παναγιώτη Αρτυματά.

56’ Ωραία συνεργασία για την Ανόρθωση, με τον Καλτσά να δίνει στον Κατσαράβα, ο οποίος επιχείρησε το συρτό σουτ, αλλά ο Βοζίνια ήταν σε ετοιμότητα!

75’ Σουτ του Οκριασβίλι, δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ από τον Βοζίνια

79’ Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΛ, με τον Αγκάνοβιτς να αναλαμβάνει την εκτέλεση, αλλά να στέλνει την μπάλα πολύ ψηλά.

81’ Συρτό σουτ του Κάρλος, με τον Λόρια να μαζεύει εύκολα

Οι εντεκάδες των δύο ομάδων:

Ανόρθωση(Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Σίλντενφελντ, Νταουσβίλι, Κατσιαράβα, Ράγιος, Οκριασβίλι, Καλτσά2, Βργκοτς, Μαργκάσα, Σελίν, Ιωάννου

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κ.Αρτυματάς, Π.Αρτυματάς, Εγγλέζου, Βασιλακάκης, Ντούρις, Σαντίκ, Μανθάτης, Χατζηβασίλης

ΑΕΛ(Ντούσαν Κέρκεζ):Βοζίνια, Τεξέιρα, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ, Νταβόρ, Μηνάς, Μαέ, Αγκάνοβιτς, Χουράδο, Ράσο, Κυριάκου

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Κάρλος, Αντάμοβιτς, Μαρκόσκι, Γερολέμου, Αβραάμ Δ, Παντελή, Γουήλερ, Νιλς