ΕΝΠ 0 0
ΑΠΟΛΛΩΝ 0 0
ΑΠΟΕΛ 0 0

Ομόνοια - ΑΠΟΕΛ: ΝΤΕΡΜΠΙ από τα παλιά με μοιραίο τον Ντε Βινσέντι! (εικόνες)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι Ομόνοια-ΑΠΟΕΛ, με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 0-0. Μοιραίος για τους γαλαζοκίτρινους ο Τόμας Ντε Βισέντι ο οποίος αστόχησε σε πέναλτι στο 93ο λεπτό.

Από την πλευρά της η Ομόνοια έχασε τεράστια ευκαιρία στο 61ο λεπτό, με τον Τιάγκο ο οποίος αστόχησε σε κενή εστία, μετά από δοκάρι του Μάτ Ντάρμπισαιρ.

Το Post-game του παιχνιδιού ΟΜΟΝΟΙΑ vs ΑΠΟΕΛ:

Με αυτή την ισοπαλία η Ομόνοια παρέμεινε στην 2η θέση με 22 βαθμούς, ενώ ο ΑΠΟΕΛ προσπέρασε την ΑΕΛ και ανέβηκε στην 3η θέση με 18 βαθμούς, έχοντας και 3 αγώνες λιγότερους.

Αναλυτικά η βαθμολογία:

Νωρίτερα στον αγώνα:

Έναρξη αγώνα

3’ Αμφισβητούμενη φάση:
Εκτέλεση φάουλ από τον Μάτιτς, με τον Σάβιτς να κινείται στην περιοχή της Ομόνοιας και τον Λάνγκ πάνω στον βηματισμό να έχει εκ πρώτης όψεως επαφή μαζί του. Το ΑΠΟΕΛ ζήτησε πέναλτι όμως ο Τιμόθεος Χριστοφή ζήτησε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

11’ Κεφαλιά του Νταρμπσάιαρ, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς

GM0-1698

20’
Εκτέλεση φάουλ από τον Γκόμεθ, με τον Λούφτνερ να πιάνει την κεφαλιά και τον Μπέλετς να αποκρούει εύκολα.

23’ Μπάσιμο του Αλ-Τάμαρι στην περιοχή της Ομόνοιας, αντικανονικό μαρκάρισμα στα όρια της μεγάλης περιοχής από τον Λέζιακς, έδωσε κόρνερ ο Τιμόθεος Χριστοφή. Υπάρχει παράβαση και φαίνεται να είναι επι της γραμμής της περιοχής, πέναλτι που δεν δόθηκε.

GM0-1739

27’
Σουτ του Ζοαζίνιο, με τον Φαμπιάνο να μαζεύει.

28’ Αμέσως μετά φάουλ από τον Μιχαίλοβιτς στον Τιάγκο, το οποίο δεν δόθηκε από τον διαιτητή

GM0-1792

36' Εκτελεί ο Τιάγκο, σε σώματα αμυντικών η μπάλα

43’ Tεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Γύρισμα προς τον Τάμαρι, ο οποίος επιχείρησε το σουτ, με τον Φαμπιάνο να απογειώνεται και να διώχνει εξαιρετικά σε κόρνερ.

Tέλος ημιχρόνου

Έναρξη β'ημιχρόνου

46’ Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια! Σέντρα του Μαυρία, τακουνάκι του Ντάρμπισαιαρ, ο οποίος σημαδεύει το δοκάρι και στην κενή εστία ο Τιάγκο έστειλε την μπάλα ψηλά έξω!

58’ ‘Έξω ο Εφραίμ, μέσα ο Μπέζιακ

61’ Σουτ του Τάμαρι περνάει δίπλα από την εστία του Φαμπιάνο.

73’ Έξω ο Μποτεάκ, μέσα ο Κακουλλής

77’ Σέντρα του Κακουλλή, ο Βούρος σταματάει την μπαλιά, στέλνοντας την κόρνερ.

78’ Μακρινό σουτ του Κακουλλή, με την μπάλα να καταλήγει έξω.

84’ Μακρινό σουτ του Γκόμες, με τον Μπέλετς να σταματάει εύκολα την μπάλα.

85’ Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Τάμαρι μπαίνει στην περιοχή, ο Λάνγκ τον αγγίζει στο στήθος. Επαφή υπάρχει, αλλά ο ποδοσφαιριστής πέφτει πολύ ευκολά.

88’ Μικρή διακοπή στον αγώνα, λόγω ρήξης αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο - 7 λεπτά χρόνος καθυστερήσεων.

90+3’ Ο Τόμας Ντε Βισέντι εκτελεί το πέναλτι και στέλνει την μπάλα ψηλά έξω!

Τέλος αγώνα

Οι εντεκάδες των δύο ομάδων:

Oμόνοια:(Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Λανγκ, Μαυρίας, Λέζιακς, Χούμποτσαν, Γκόμες, Γκόμεθ, Τιάγκο, Μποτεάκ, Νταρμπσάιαρ
Στον πάγκο:Κυριακίδης, Μανρίκε, Κούσουλος, Κατελάρης, Τζιωνής, Ορτέγα, Εζρά, Κακουλλής, Μίκου

***Μόνο αλλαγή για την Ομόνοια η χρησιμοποίηση του Χούμποτσαν στην θέση του Ορτέγα.

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Ντολ): Μπέλετς, Βούρος, Μερκής, Σάβιτς, Μιχαΐλοβιτς, Ζοαοζίνιο, Σόουζα, Μάτιτς, Τάμαρι, Εφραίμ, Πάβλοβιτς
Στον πάγκο: Βάτερμαν, Χαλένιους, Ντε Βινσέντι, Γιάκολις, Χάνι, Αλωνεύτης, Σιέλης, Μπέζιακ, Άλεφ

***Σε σχέση με το ματς με την Ντουντελάνζ, ο Τόμας Ντόλ προχώρησε σε τρεις αλλαγές, βάζοντας στην εντεκάδα της ομάδας του τους Ζοαοζίνιο, Εφραίμ και Πάβλοβιτς.