ΑΠΟΕΛ 23 40
ΑΕΛ 23 31
ΕΝΠ 23 21

Νέα Σαλαμίνα: Πρώτο τρίποντο με ανατροπή!

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Αμμόχωστος, η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 3-2 του Ολυμπιακού με ανατροπή. Η ομάδα της Αμμοχώστου βρέθηκε πίσω στο σκορ, σχετικά γρήγορα με το γκολ του Κά. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, Κίνγκσλεϊ-Τισντέλ συνεργάστηκαν άψογα και ο τελευταίος ισοφάρισε το σκορ. Το γκολ του Κορείρα στο 69ο λεπτό ανέτρεψε το σκορ και έδωσε πλεονέκτημα στη Νέα Σαλαμίνα, για να ισοφαρίσει μετά από λίγα λεπτά ο Ντουβεντρού για τον Ολυμπιακό. Το τελικό σκορ και την επική ανατροπή έγραψε ο Μαριάνοβιτς.

Δείτε το LIVE του ANT1.

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη αγώνα.

10’ Χωρίς κάτι αξιοσημείωτο το πρώτο δεκάλεπτο στο «Αμμόχωστος»

13’ ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός και 0-1. Κοντινό πλασέ από τον Κα που νίκησε τον Βεσελόφκσι. Μπροστά στο σκορ οι φιλοξενούμενοι.

17' Εξαιρετική κίνηση από τον Σίμπσον, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, έκανε το σουτ από κοντινή απόσταση, απέκρουσε σταθερά ο Μπάιζα.

22' Νέα σπουδαία φάση για τη Νέα Σαλαμίνα. Εντελώς ανενόχλητος ο Σίμπσον, έστειλε τη μπάλα ψηλά έξω.

34’ Φάουλ σε καλό σημείο για την Νέα Σαλαμίνα. Η εκτέλεση του Κορέιρα χτύπησε στα σώματα. Στην επαναφορά ο Κωστή έκανε το σουτ ήταν όμως χαλαρό και απόκρουσε σταθερά ο Μπαίζα.

42' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ! Εξαιρετική συνεργασία Κίνγκσλεϊ-Τισντέλ, ο τελευταίος με δυνατό πλασέ εντός περιοχής έφερε το ματς στα ίσα.

Τέλος Α' ημιχρόνου.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

49' Σπουδαία φάση για τον Ολυμπιακό. Κοντινό πλασέ από τον Κα, ψηλά έξω η μπάλα.

62' Άστοχο σουτ από τον Χαμντί. Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό.

65' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Κίκο, η μπάλα κόντραρε και πέρασε μόλις έξω.

67' Μακρινό σουτ από τον Ρέινολντς, έξω η μπάλα. Καλή στιγμή για τους ερυθρόλευκους.

69' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ και 2-1! Σέντρα στην περιοχή, ο Κορέια εντελώς μόνος έκανε το πλασέ-βολίδα και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

75' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ και ξανά ισοπαλία! Περίεργη κεφαλιά από τον Ντουβεντρού, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίκτυα.

84' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ! Γυριστό πλασέ στη κίνηση από τον Μαριάνοβις, και ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους!

Εντεκάδες:

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Μαριάνοβις, Σίμψον, Κίνγκσλεϊ, Ρομάν, Κωστή, Μπέντζιαμιν, Ρέινολντς, Χριστοφόρου, Τισντέλ, Κορρέια

Στον πάγκο: Κίσσας, Λόπεζ, Νουρ, Μαουρίσιο, Παναγή, Σιαθάς, Τσαμπούρης, Νικολάου, Ελουντού

Ολυμπιακός Λευκωσίας: Μπάιζα, Ψάλτης, Καντέ, Σιντιμπέ, Χεράλδο, Ακόστα, Οικονομίδης, Κα, Νανι, Χαμντί, Αγιτέ.

Διαιτητής: Νεόφυτος Νεοφύτου
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαράλαμπος Χαραλάμπους
Β' Βοηθός Διαιτητής:  Στέλιος Νικήτα
4ος Διαιτητής: Αναστάσης Αναστάση
Παρατηρητής Διαιτησίας: Μάριος Τσαγγάρης