ΕΝΠ 0 0
ΑΠΟΛΛΩΝ 0 0
ΑΠΟΕΛ 0 0

Τα ΚΑΤΑΦΕΡΕ ο ΑΠΟΕΛ…έκανε την ΑΝΑΤΡΟΠΗ και πάει στα Πλέι-οφ! (βίντεο)

Ο ΑΠΟΕΛ ήθελε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης και κατάφερε, καθώς νίκησε με 2-0(34’ Ντε Βισέντι/68’ Μάτιτς) την Καραμπάχ και ανέτρεψε το 2-1 του πρώτου αγώνα.

Οι γαλαζοκίτρινοι του Τόμας Ντόλ κατάφεραν να διαχειριστούν τέλεια τον αγώνα, έστω και αν πιέστηκαν. Με την επίτευξη του γκολ- πέναλτι στο 34ο λεπτό του Τόμας Ντε Βισέντι, ο ΑΠΟΕΛ ηρέμησε, μπήκε στα αποδυτήρια με το υπέρ του σκορ, αποβάλλοντας μερικώς το άγχος.

Στο δεύτερο Μέρος η Καραμπάχ πίεσε, αλλά ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να σκοράρει ένα εκπληκτικό γκολ με τον Μάτιτς στο 68ο λεπτό που χάρισε την πρόκριση στον ΑΠΟΕΛ.

Με αυτή την πρόκριση ο ΑΠΟΕΛ εξασφάλισε την πρόκριση του στα Πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λίγκ(θα αντιμετωπίσει τον Άγιαξ), ενώ σε περίπτωση που δεν εξασφαλίσει την είσοδο του στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση θα αγωνιστεί σίγουρα στους ομίλους του Γιουρόπα Λίγκ.

Νωρίτερα στον αγώνα:

Έναρξη αγώνα

12’ Πρώτη φάση στον αγώνα: Σέντρα του Μετβέτεφ εντός περιοχής του ΑΠΟΕΛ, ο Εμρέλι έπιασε το ανάποδο ψαλιδάκι εντός περιοχής του ΑΠΟΕΛ και έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

15’ Εκτός περιοχής ο Ντε Βισέντι επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά ψηλά.

19’
Ο Εμρέλιέκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στα σώματα των ποδοσφαιριστών του ΑΠΟΕΛ, με την μπάλα να στρώνετε στον Σλάφτσεφ, ο οποίος έκανε το μονοκόμματο σουτ και έστειλε την μπάλα έξω.

24’ Από αριστερά βγαίνει η σέντρα, ο Μπέζακ κάνει την προβολή, αλλά ο τερματοφύλακας της Καραμπάχ μαζεύει εύκολα την μπάλα.

33’ Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ!

34’ ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 0-1! Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Τόμας Ντε Βισέντι κάνει το 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ!

43’ Εντός περιοχής ο Σουμπίρ κάνει το σουτ, ο Μπέλετς κάνει σωτήρια απόκρουση από το μισό μέτρο!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

47’ Με το καλημέρα ο ΑΠΟΕΛ απειλεί την Καραμπάχ! Εκτός περιοχής ο Ντε Βισέντι δοκίμασε το σουτ, ο Βάγκνερ απέκρουσε την μπάλα, η οποία στην συνέχεια χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.

52’ Η Καραμπάχ απειλεί και πάλι!
Σε μια διπλή ευκαιρία, οι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων έκαναν 2 σουτ και η μπάλα χτύπησε στα σώματα των Μπέλετς και Λαφράνς.

55’ Ο Αίλτον εντός περιοχής επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στην δοκό του Μπέλετς!

58’ Εντός περιοχής ο Σλάτσεφ κάνει το πλασέ αλλά στέλνει την μπάλα λίγο έξω.

65’
Με απευθείας εκτέλεση φάουλ, λίγα μέτρα έξω από την περιοχή της Καραμπάχ, στέλνει την μπάλα δίπλα από την αριστερή κάθετη δοκό.

68’ ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 0-2! Ο Μπέζιακ επιχειρεί το σουτ, χτυπάει σε σώματα, καταλήγει στον Μάτιτς, ο οποίος εκτός περιοχής σουτάρει και κάνει το 0-2 για τον ΑΠΟΕΛ!