ΑΠΟΕΛ 0 8
ΑΕΛ 2 2
ΟΜΟΝΟΙΑ 2 1

ΔΕΝ εντυπωσίασε ο ΑΠΟΕΛ, αλλά ΠΗΡΕ σκορ πρόκρισης στο Μαυροβούνιο! (βίντεο)

Χωρίς να εντυπωσιάσει, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να νικήσει με 0-1 την Σουτσέσκα στο Μαυροβούνιο και πήρε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού της ερχόμενης Τρίτης(30/7) στο ΓΣΠ.

Χρυσός σκόρερ για την ομάδα του Πάολο Τραμεντζάνι ήταν ο Τόμας Ντε Βσιέντι που κατάφερε να ευστοχήσει από τα 11 βήματα, στο πέναλτι που κέρδισε ο Μούσα Αλ-Τάμαρι.

Οι γαλαζοκίτρινοι δέχθηκαν βρήκαν μπροστά τους μια σκληροτράχηλη ομάδα, η οποία έδειξε ότι δεν τα βάζει εύκολα κάτω.

Οι Μαυροβούνιοι είχαν την μεγάλη ευκαιρία στο 67ο λεπτό να φέρουν το ματς στα ίσα όταν κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Όσμαγιτς.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νίκολιτς, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μπέλετς και στην συνέχεια κατέληξε άουτ.

Νωρίτερα στον αγώνα:

Έναρξη αγώνα:

5' πρώτη φάση για τον ΑΠΟΕΛ. Από πλάγια θέση ο Αλ-Τάμαρι έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά έξω.

10’ Τεράστια ευκαιρία για την Σουτσέσκα! Ο Τσόφρανακ έκανε την κεφαλιά με τον Μπέλετς να απομακρύνει ενστικτωδώς

20’ Πολύ καλά διαβασμένη η άμυνα της Σουτσέσκα

22’ Δεύτερη φάση για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Ντε Βισέντι κάνει την κεφαλιά, αλλά είναι αδύναμη.

28’ Σέντρα του Μάρκοβιτς, κανένας κίνδυνος για τον Μπέλετς

35’ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία! Ο Ντε Βισέντι εκτός περιοχής κάνει το σουτ, ο τερματοφύλακας κάνει ασταθή απόκρουση και στο Ριμπάουντ ο Αλ-Τάμαρι δεν μπορεί να σκοράρει!

39’ Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ!
Ο Σόπρενατς μαρκάρει αντικανονικά τον Μούσα Άλ Τάμαρι και τον ανατρέπει εντός περιοχής. Σωστή η υπόδειξη.

41’ Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ 0-! Ο Τόμας Ντε Βισέντι αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι και κάνει το 0-1 για τους πρωταθλητές Κύπρου!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη β' ημιχρόνου

48’ Με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Κογιάτσεβιτς στέλνει την μπάλα λίγο έξω!

50’ Μεγάλη απόκρουση από τον Μπέλετς! Ο Τσίγκερ με βολίδα εκτός περιοχής απειλεί τον ΑΠΟΕΛ, αλλά ο Μπέλετς έπεσε στην γωνιά του και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

52’
Ο Χαλένιους εκτός περιοχής επιχειρεί το σουτ και στέλνει την μπάλα λίγο έξω.

56'
Καταλυτική επέμβαση από τον Μπέλετς, που έφτασε τον Όσμαλιτς πριν γίνει επικίνδυνος

67’ Πέναλτι για την Σουτσέσκα! Ο Μπέλετς χάνει την μπάλα, ο επιθετικός της Σουτσέσκα πάει να κλέψει και ο τερματοφύλακας των γαλαζοκιτρίων υποκύπτει σε πέναλτι.

69’ Χαμένο Πέναλτι για την Σουτσέσκα! Ο Νίκολιτς εκτελεί και στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια καταλήγει άουτ,

76’ O Ντε Βισέντι εκτός περιοχής επιχείρησε το σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα αρκετά ψηλά.

87' Σουτ του Πάβλοβιτς πάνω από την εστία η μπάλα

Τέλος αγώνα

Αναλυτικά οι εντεκάδες των δύο ομάδων:

Σουτιέτσκα: Γκίλιγιεν, Τσίγκερ, Νέτιτς, Κογιάτσεβιτς, Γιάνκοβιτς, Τσέτσκοβιτς, Εράκοβιτς, Τσόφρανακ, Μπουλάτοβιτς, Μάρκοβιτς, Βούτσιτς

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Λαφράνς, Ιωάννου, Βούρος, Γκέντσογλου, Σόουζα, Ντε Βινσέντι, Μιχαϊλοβιτς, Γιάκολις, Τάμαρι, Χαλένιους

Στον πάγκο: Βάτερμαν, Μάτιτς, Πάβλοβιτς, Μερκής, Μπέζιακ, Σάβιτς, Άλεφ