ΑΠΟΕΛ 1 8
ΑΕΛ 3 3
ΟΜΟΝΟΙΑ 3 1

Κρατά την πρόκριση, χρειάζεται βελτίωση

Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα… Αυτό ταιριάζει γάντι για την ΑΕΚ, όπως παρουσιάστηκε στον επαναληπτικό της περασμένης Πέμπτης στο Κισινάου της Μολδαβίας (20ος ευρωπαϊκός ποδοσφαιρικός της προορισμός) κόντρα στην Πετροκούμπ. Με δύο νίκες, με το ίδιο σκορ (1-0), το συγκρότημα του Ιμανόλ Ιδιάκεθ δίνει συνέχεια στο φετινό ευρωπαικό του οδοιπορικό. Η ομάδα της Λάρνακας πήρε το ζητούμενο και στον αγώνα ρεβάνς που ήταν η νίκη – πρόκριση, αλλά έδειξε ότι χρειάζεται βελτίωση και μεταγραφική ενίσχυση. Κάτι που είχε φανεί και στον πρώτο αγώνα εναντίον των Μολδαβών στο «Αρένα». Σίγουρα οι κιτρινοπράσινοι τώρα αρχίζουν να βρίσκουν τα πατήματά τους και χρειάζονται ακόμα πίστωση χρόνου, αλλά οι αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στην Ευρώπη «τρέχουν» και σίγουρα η Λέφσκι Σόφιας, την οποία θα αντιμετωπίσουν στον Β΄ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, δεν είναι Πετροκούμπ… Η ΑΕΚ γιόρτασε με εκτός έδρας νίκη τη γενέθλια μέρα της (18η Ιουλίου) και την συμπλήρωση 50 ευρωπαϊκών αγώνων στην 25χρονη ιστορία της. Ήταν μια ιστορική επέτειος για την ενοποιημένη ομάδα της Λάρνακας, που χάρισε διπλή χαρά στον κόσμο της μετά τη νίκη επί των Μολδαβών. Ωστόσο, η εμφάνιση της ομάδας στην ολότητά της μέσα στο γήπεδο Ζίμπρου δεν ικανοποίησε απόλυτα. Υπήρχαν στιγμές μέσα στο παιχνίδι που η ΑΕΚ ζορίστηκε και αγχώθηκε, ειδικά στις αρχές της επανάληψης όταν η Πετροκούμπ άσκησε πίεση και ζήτησε το γκολ. Ευτυχώς για τους Λαρνακείς, οι παίκτες του Λίλιαν Ποπέσκου ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν. Επιθετικά, αν και δημιούργησαν κάποιες καλές φάσεις στην επανάληψη, φάνηκαν αδύνατοι και ανήμποροι να κάνουν τη ζημιά. Το καλό διάστημα της Πετροκούμπ ήταν το πρώτο 15λεπτο του δευτέρου μέρους. Όπως παραδέχθηκε και ο Ιδιάκεθ στη διάσκεψη τύπου, τότε ήταν που οι Μολδαβοί πίεσαν ψηλά και δημιούργησαν προβλήματα στην αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ, φτιάχνοντας μερικές καλές φάσεις. Μοιραίος για τους γηπεδούχους, που είχαν την συμπαράσταση πέραν των 4000 φιλάθλων (υπήρχαν και οπαδοί άλλων ομάδων μέσα στο γήπεδο) ήταν ο επιθετικός Άμπρος, ο οποίος μέσα σε διάστημα περίπου πέντε λεπτών «κλότσησε» τρεις καλές ευκαιρίες.
Καλή, αλλά ανούσια
-------------------------------
Στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα, η ΑΕΚ, μ’ ένα σύστημα 3-4-3 (φάνηκε να της ταιριάζει καλύτερα σε σχέση με το 4-4-2 του πρώτου αγώνα), έδειχνε να ελέγχει το ματς. Ειδικά στο πρώτο 45λεπτο, ήταν η ομάδα που κυκλοφόρησε την μπάλα και που έφτιαξε τις προϋποθέσεις για το γκολ. Οι πλείστες καλές της στιγμές προήλθαν από το δεξί της άκρο, με τους Γιάννου και Ακοράν, οι οποίοι ναι μεν ήταν δραστήριοι, αλλά δεν είχαν ουσία στο παιχνίδι τους. Γενικά, σ’ αυτό το διάστημα η ΑΕΚ δεν είχε την σωστή τελική πάσα, ώστε να καταφέρει να πάρει από νωρίς προβάδισμα στο σκορ και ν’ απλοποιήσει τα πράγματα γι’ αυτήν. Μ’ εξαίρεση το πρώτο 15λεπτο της επανάληψης, οι Μολδαβοί δεν μπόρεσαν να απειλήσουν σοβαρά την εστία του Τόνιο. Περίμεναν μια κόντρα επίθεση ή μια στημένη φάση για να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Η άμυνα της ΑΕΚ στάθηκε καλά.
Υπάρχουν θέματα
---------------------------
Κρίνοντας την ΑΕΚ στα δύο πρώτα φετινά ευρωπαϊκά της παιχνίδια, θα λέγαμε ότι και στα δύο ματς παρουσιάστηκε κυνική και με επαγγελματικές εμφανίσεις πέτυχε τον σκοπό της, λαμβάνοντας πάντοτε υπόψη ότι ακόμα βρίσκεται στο στάδιο της προετοιμασίας. Αυτό, όμως, που προβλημάτισε κάπως είναι η αδυναμία της να δημιουργήσει ξεκάθαρες ευκαιρίες από οργανωμένες επιθετικές προσπάθειες. Και στα δύο παιχνίδια. Θυμίζουμε, ότι στο «Αρένα» η ΑΕΚ προηγήθηκε πολύ νωρίς από στατική φάση (φάουλ του Χέφελ) και οι όποιες καλές φάσεις (όχι πολλές) δημιούργησε στον αγώνα προήλθαν και πάλι από στατικές εκτελέσεις. Κάτι παρόμοιο συνέβη και στη ρεβάνς. Πανηγύρισε γκολ… με αυτογκόλ (παρόλο που προηγήθηκε καλός συνδυασμός Τρισκόφσκι – Ασούμπρε), ενώ οι καλές στιγμές της ομάδας, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ήταν μετρημένες κι αυτές έμειναν ημιτελείς. Η πιο μεγάλη φάση ήταν το δυνατό σουτ του Τέτε, έξω από την περιοχή, στο 34΄, με την μπάλα να κτυπά στο οριζόντιο δοκάρι. Λαμβάνοντας υπόψη και τα δύο 90λεπτα με την Πετροκούμπ, θα λέγαμε ότι οι μεγάλες φάσεις που δημιούργησε η ομάδα από οργανωμένες προσπάθειες ήταν ελάχιστες. Και αυτό είναι ένα θέμα που θα πρέπει να προβληματίσει τον Ιδιάκεθ. Ο τελευταίος δήλωσε χαρούμενος για την πρόκριση της ομάδας του κι έδειξε, με τα λεγόμενά του στη συνέντευξη τύπου, ότι υπολογίζει τον Ζιαν Ασούμπρε για τη συνέχεια, σημειώνοντας πως είναι ένας νέος παίκτης για εκείνον. Ο Ασούμπρε πρόλαβε ν’ αγωνιστεί μόλις τρία λεπτά και με την ταχύτητά του ήταν ο πρωταγωνιστής στη φάση του νικητήριου γκολ, έστω κι αν αυτό προήλθε από αυτογκόλ.
Επιστροφή στην Κύπρο
-----------------------------------
Η ΑΕΚ αναχώρησε ξημερώματα Παρασκευής από την Μολδαβία κι επέστρεψε στη βάση της το μεσημέρι της ίδιας μέρας. Οι ποδοσφαιριστές πήραν ρεπό κι επιστρέφουν στις προπονήσεις το Σάββατο (20/7), αρχίζοντας ουσιαστικά την προετοιμασία τους για τον αγώνα της ερχόμενης Πέμπτης (25/7) με τη Λέφσκι Σόφιας, στο «Αρένα». Και αυτός ο αγώνας θα αρχίσει στις 6.30μ.μ.