ΑΕΛ 15 15

Δευτερος ο Κοντίδης μετά την 4η Ιστιοδρομία

Ενημέρωση για τις προσπάθειες των αθλητών μας

Ιστιοπλοΐα : Πέρασε δεύτερος ο Παύλος Κοντίδης
Το πρόσωπο της ημέρας ήταν σήμερα ο Παύλος Κοντίδης, ο οποίος κέρδισε και τις δυο ιστιοδρομίες που διεξήχθηκαν στην κατηγορία “Laser”. Έτσι μετά από τέσσερις ιστιοδρομίες βρέθηκε στην δεύτερη θέση της κατάταξης με 15 βαθμούς ποινής, έχοντας ήδη τρία πολύ καλά αποτελέσματα, αφού και χθες είχε μια 4η θέση.
Ο Κοντίδης ήταν πρώτος στην 3η ιστιοδρομία, αφήνοντας στη 2η θέση το μεγάλο φαβορί για το Χρυσό μετάλλιο Αυστραλό Τομ Σλίνκμσπι.
Στην 4η ιστιοδρομία ήταν και πάλι πρώτος, ενώ ο Αυστραλός περιορίστηκε στην 6η θέση δίνοντας έτσι στον αθλητή μας την ευκαιρία να τον πλησιάσει σε απόσταση τεσσάρων μόλις βαθμών από την πρώτη θέση. Ουσιαστικά αν αφαιρεθούν οι βαθμοί ποινής της χειρότερης ιστιοδρομίας από τον καθένα (κάτι που θα γίνει με τη συμπλήρωση των δέκα ιστιοδρομιών), η διαφορά τους αυτή τη στιγμή από την κορυφή είναι μολις στον ένα βαθμό υπέρ του Αυστραλού (5 έναντι 6). Οι δύο αθλητές στις τέσσερις συνολκά ιστιοδρομίες έχουν δημουργήσει διαφορές μεγαλυτερες των δέκα βαθμών από τον τρίτο αθλητή.
Οι αυριανές δύο ιστιοδρομίες θα πραγματοποιηθούν πιο νωρίς απ’ ότι οι πρώτες τέσσερις.
Η 5η ιστιοδρομία θα ξεκινήσει στις 14.05 (ώρα Κύπρου), και η 6η ιστιοδρομία στις 15.20 (ώρα Κύπρου)

Ιστιοπλοΐα : Ξεκίνησε ο Καριόλου, στην 20η θέση
Ο Ανδρέας Καριόλου αγωνίστηκε σήμερα για πρώτη φορά στις δύο πρώτες ιστιοδρομίες στην κατηγορία RS-X. Κατέλαβε την 13η θέση στην πρώτη ιστιοδρομία και την 26η θέση στη 2η ιστιοδρομία. Με 39 βαθμούς βρίσκεται στην 20η θέση της κατάταξης σε σύνολο 38 συμμετοχών.
Αύριο Τετάρτη 1η Αυγούστου, θα αγωνιστεί στην 3η και την 4η ιστιοδρομία που θα ξεκινήσουν στις 14.00 και 14.45 αντίστοιχα (ώρα Κύπρου).

Οι αθλητές τόσο στην κατηγορία «Laser» όσο και στην «RS-X» θα αγωνιστούν συνολικά σε δέκα ιστιοδρομίες και οι βαθμοί ποινής από τη χειρότερη ιστιοδρομία του κάθε αθλητή θα διαγραφούν. Οι 10 πρώτοι αθλητές, θα αγωνιστουν στην Ιστιοδρομία των Μεταλλίων (Medal Race), για την οποία οι βαθμοί ποινής διπλασιάζονται. Νικητής αναδεικνύεται ο αθλητής που αθροιστικά θα έχει τους λιγότερους βαθμούς ποινής.

31 Ιουλίου 2012
Ολυμπιακοί Αγώνες «Λονδίνο 2012»

Ο Παύλος Κοντίδης είναι αυτη τη στιγμή η μεγάλη ελπίδα της Κύπρου για διάκριση στους Ολυμπιακούς αγωνες του Λονδίνου. Είναι δεύτερος μετα το τελος  της 4ης ιστιοδρομίας στην κατηγορία Λειζερ αφού πρώτευσε τόσο στην τρίτη και όσο και στην τέταρτη που ολοκληρώνεται σε λίγο. Είναι σε εκπληκτική κατάσταση και προς το παρόν οδεύει ολοταχώς προς τον τελικό. Αυριο θα γίνουν άλλες δυο ιστιοδρομίες. Ας δούμε τώρα την επίσημη ενημέρωση της ΚΟΕ  για τους υποπλοιπους αθλητές μας που αγωνίστηκαν σημερα.

Σκοποβολή : 11ος ο Γιώργος Αχιλλέως, 22ος ο Αντώνης Ανδρέου
Η καλή παρουσία του Γιώργου Αχιλλέως στη 2η μέρα των αγωνίσματος δεν ήταν αρκετή για να του δώσει το δικαίωμα να αγωνιστεί στον τελικό του Σκιτ. Ο Αχιλλέως στους δύο σημερινούς γύρους ευστόχησε στους 24/25 και 25/25 δίσκους φτάνοντας στο σύνολο τους 118/125. Ισοβάθμησε στη 10η θέση μαζί με άλλους εφτά αθλητές (οι διοργανωτές τον έδωσαν ως 11ο). Ο έκτος αθλητής που πέρασε στον τελικό σημείωσε επίδοση 120/125.
Η Κυπριακή ομάδα, υπέβαλε ένσταση υποστηρίζοντας ότι ο δίσκος που χρησιμοποιήθηκε στην μοναδική σημερινή άστοχη βολή του Αχιλλέως ήταν αντικανονικός (αφορούσε στο χρώμα του δίσκου), η οποία απορρίφθηκε.

Ο Αντώνης Ανδρέου έμεινε τελικά στην 22η θέση, αφού στη σημερινή δεύτερη μέρα οι προσπάθειες του ήταν στο 4ο γύρο 24/25, και στον 5ο γύρο 23/25. Συνολικά η επίοση του ήταν 115/125 δίσκους.

Τις προσπάθειες των αθλητών μας, παρακολούθησαν ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Δημήτρης Χριστόφιας και τα μέλη της κυβέρνησης που βρίσκονται στο Λονδίνο.

Αντισφαίριση : Πέρασε στου «16» ο Παγδατής
Πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις των τελευταίων μηνών, ο Μάρκος Παγδατής προκρίθηκε στους «16» του Ολυμπιακού τουρνουά, επικρατώντας του Γάλλου Ρισάρντ Γκασκέ με 2-0 σετ (6-4, 6-4). Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρηση Άντι Μάρεϊ (Βρετ.) – Γιάρκο Νιέμινεν (Φινλ.). Εφόσον ο αγώναςολοκληρωθεί σήμερα, η ώρα και το γήπεδο διεξαγωγής θα ανακοινωθούν στις 22.30 περίπου ώρα Κύπρου.
Ο αγώνας εξελίχθηκε σε δύο πανομοιότυπα σε χρονκή διάρκεια και εξέλιξη σετ. Μέσα σε 37 λεπτά ο Παγδατής κέρδισε το κάθε ένα από αυτά, κάνοντας «μπρέικ» στο 9ο γκέιμ κάθε σετ. Αντίθετα δεν επέτρεψε στον αντίπαλο του, όχι μόνο να μην του σπάσει το σερβίς σε κανένα σημείο του αγώνα, αλλά ούτε και σε μπρέικ-ποιντ να φτάσει.
Δυνατό σημείο για τον Παγδατή, αποδείκτηκε το σερβίς του, έχοντας 14 άσους, έναντι πέντε του αντιπαλου του, και η σταθερότητα στην απόδοση του σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ιστιοπλοΐα: Ξεκίνησε ο Καριόλου, στην 20η θέση