ΑΕΛ 6 9
ΑΠΟΕΛ 5 8
ΕΝΠ 6 3

Ανόρθωση - Ερμής 3-2 (Στιγμιότυπα)

Ολοκληρώθηκε η 27η αγωνιστική του πρωτθλήαμτος cyta με τον αγώνα στο Αντώνης Παπαδόπουλος. Η Ανόρθωση πήρε τη νίκη με 3-2 η οποία στέλνει και μαθηματικά την  ομάδα της Αραδίππου στην δεύτερη κατηγορία.

ΝΩΡΙΤΕΡΑ
Άρχισε στις 19.00 το παιχνίδι της Ανόρθωσης με τον Ερμή. Ένας αγώνας χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Το Live του αγώνα:

79' Ο Μπούλα πέφτει στην περιοχή και κερδίζει πέναλτι. Δεν υπήρχε παράβαση. Λάθος και πάλι από τον Ψευδιώτη. Το εκτελεί ο ίδιος και μειώνει σε 3-2.

70' Πέναλτι για την Ανόρθωση. Σφυρίζει χέρι του Ψάλτη στην περιοχή ο Ψευδιώτη όμως μάλλον δεν έχει δίκαιο, ήταν κλειστό το χέρι του αμυντικού του Ερμή. Εκτέλεσε ο Ντούρι και σκόραρε

68' Καλό μακρινό σουτ του Βίκτορ έξω.

55' Καλό σουτ από τον Μπουφ το οποίο πέρασε έξω

54' Γκολ για την Ανόρθωση με τον Σίλντεντφελντ ύστερα από στημένη φάση, πλασαρίστηκε στην περιοχή, η μπάλα πήγε προς το μ΄ρος του και πλάσαρε σωστά για να σκοράρει. Η σέντρα έγινε από τον Πράνιτς

52' Πρώτη ευκαιρία για την Ανόρθωση στο δεύτερο ημίχρονο με τον Στεφανέλι να προσπαθεί να κρεμάσει τον Φιρινίδη χωρίς επιτυχία

Έναρξη δευτέρου ημιχρονου...

Τέλος ημιχρόνου 1-1 στο "ΠΑΠ"

41' Σουτ από τον Ντε Μέλο έξω

36' Μακρινή σέντρα του Μπεσάτ, ο Στεφανέλι πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας του Ερμή και με κεφαλιά σκόραρε

30' Ευκαιρία τώρα για την Ανόρθωση. Πλασέ του Μπεσάτ δεν μπόρεσε από κοντά ο Ντουρις

29' Διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Ερμή. Πρώτο σουτ από τον Φυλακτού και δεύτερο από τον Ντεβέσα η οποία δεν αξιοποιείται

27' Απειλεί και πάλι ο Ερμής με ένα σουτ από τον Κατσατή το οποίο πέρασε έξω

24' Σκοράρει ο Ερμής με τον Ντε Μέλο με κεφαλιά ύστερα από φάουλ που εκτέλεσε ο Πηλέας

21' Προσωπική ενέργεια από τον Κατσατή, έκανε και το σουτ όμως η μπάλα πήγε στον Δημητρίου

16' Πρώτη φάση στον αγώνα με τον Ντούρις να στέλνει συρτή σέντρα και τον Μπουφ υπό πίεση να μην μπορεί να κάνει το πλασέ

Στα πρώτα 13 λεπτά του αγώνα δεν υπήρξε κάτι αξιόλογο.