ΑΠΟΕΛ 12 26
ΕΝΠ 12 10
ΑΛΚΗ 12 7

Ανόρθωση - ΑΠΟΕΛ 2-3:''Τάμαρι και πέναλτι έκριναν το ντέρμπι!''(Στιγμιότυπα)

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι από πλευρά θεάματος, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να αποδράσει από το ‘’Αντώνης Παπαδόπουλος’’ με νίκη 2-3 απέναντι στην Ανόρθωση.

Το σκορ άνοιξε ο Νούνο Μοράις στο 9 λεπτό μετά από εκτέλεση πέναλτι. Ο ΑΠΟΕΛ από εκείνο το διάστημα πίεσε για περίπου 5 λεπτά, με την Ανόρθωση να ανεβάζει στροφές σιγά-σιγά και να ισοφαρίζει στο 17 λεπτό με τον Ντουγκλάο, όταν με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα.

Μετά την ισοφάριση η Ανόρθωση πήρε τα πάνω της και κατάφερε να σημειώσει και δεύτερο γκολ με πέναλτι του Πράνιτς, όταν ο Βούρος ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ρούμπεν Ράγιος.

Στο 38λεπτό όμως ήταν σειρά του ΑΠΟΕΛ να κερδίσει πέναλτι, όταν ο Πράνιτς ανέτρεψε τον Τάμαρι εντός περιοχής με τον διαιτητή να δίνει την παράβαση και τον Νούνο Μοράις πάλι να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι.

Εκεί που όλα έδειχναν πώς οι δύο ομάδες δύσκολα θα σημείωναν άλλο γκολ, ο Τάμαρι με ατομική ενέργεια πήρε την μπάλα, πέρασε από δυο παίκτες και με ένα αριστερό δυνατό σουτ έγραψε το τελικό 2-3.

Νωρίτερα στον αγώνα:

Έναρξη αγώνα

6’ Από ατομική ενέργεια ο Τάμαρι, με σουτ έστειλε την μπάλα ξυστά από τα δοκάρια της Ανόρθωσης.

8’ Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

9’Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ 0-1! Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Νούνο Μοραις έκανε το 0-1!

14’
Σουτ από τον Ρέζα, με τον τερματοφύλακα της Δόξας να σταματάει την μπάλα δύσκολα.

17’ Γκολ για την Ανόρθωση 1-1!
Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ράγιος με καρφωτή κεφαλιά ο Ντουγκλάο φέρνει το ματς στα ίσα!

24’ Ο Στρούνα με δυνατό σουτ απείλησε τον Ρομο που έδιωξε σε κόρνερ.

31’Πέναλτι για την Ανόρθωση

33’ Γκολ για την Ανόρθωση 2-1! Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πράνιτς η Ανόρθωση γυρίζει το ματς!

38' Νέο πέναλτι σε ανατροπή του Τάμαρι.

39' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ 2-2! Εύστοχη εκτέλεση και πάλι με τον  Νούνο Μοράις!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

49’
Ο Ιγκιεμπόρ κάνει το σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω!

59’ Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ 2-3!
Πέρασε όποιον βρήκε ο Τάμαρι και με βολίδα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

90+2 Κόκκινη κάρτα για τον Ιωάννου σε τράβηγμα πάνω στον Λαβόρδε. Αποχώρησε με 2η κίτρινη

90+3 Εκτέλεση φάουλ του Ράγιος, πέρασε λίγο έξω η μπάλα.