AEK 3 5
ΑΕΛ 3 4
ΟΜΟΝΟΙΑ 3 4

Οι πρώτοι ημιτελικοί του Γιουροπα Λιγκ

Οι ροχιμπλάνος επικράτησαν 4-2 των "νυχτερίδών" του Ουνάι Εμερι, στο Βιθέντε Καλντερόν και έκαναν αποφασιστικό βήμα πρόκρισης για τον τελικό, που θα γίνει στο Βουκουρέστι τον ερχόμενο Μάιο. Ζωντανή, πάντως, στο κυνήγι της πρόκρισης έμεινε η Βαλένθια, η οποία μείωσε με κεφαλιά του Ρικάρντο Κόστα στις καθυστερήσεις.Ο Φαλκάο άνοιξε το σκορ στο 18', αλλά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Ζόνας ισοφάρισε σε 1-1.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ήταν καταιγιστική στην επανάληψη. Στο 48' ο Μιράντα με κεφαλιά μέσα στην καρδιά της άμυνας, έκανε το 2-1 και στο 54' ο Αντριάν Λόπεζ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1.

Στο 78' ο Φαλκάο απέδειξε για ακόμη μια φορά την ποδοσφαιρική του αξία, ιδιοφυία και τη δεινότητα στο σκοράρισμα, πετυχαίνοντας ένα καταπληκτικό γκολ με σουτ έξω από την περιοχή, διαμορφώνοντας το 4-1, που καθιστά την Ατλέτικο ακλόνητο φαβορί για πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης, παρά το γκολ του Ρικάρντο Κόστα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ανατροπή για Σπόρτινγκ

Αν και βρέθηκαν πίσω με 0-1, οι πορτογάλοι γύρισαν το ματς, επικρατώντας 2-1 της Μπιλμπάο στο "Αλβαλάδε" στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό. O Αουρτενέτσε στο 53', με σουτ από κοντά, άναψε φωτιές στην κερκίδα που φιλοξένησε τους 4.000 βάσκους, ανοίγοντας το σκορ για την Μπιλμπάο.  Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν άτυχοι έξι λεπτά αργότερα, όταν ύστερα από σουτ του Αμορεμπιέτα η μπάλα τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι της Μπιλμπάο, κυλώντας βασανιστικά... παράλληλα από τη γραμμή του τέρματος.

Αφού, λοιπόν, δεν ήρθε το 2-0, ήρθε η απάντηση των γηπεδούχων. Στο 76' ο Ινσούα με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής ισοφάρισε σε 1-1 και τέσσερα λεπτά αργότερα ο κορυφαίος του γηπέδου, Καπέλ, έβαλε τη... σφραγίδα του στον ημιτελικό, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 με σουτ από το ύψος της περιοχής. Μάλιστα, οι πορτογάλοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 85' με τον Καρίγιο να αστοχεί σε σουτ - κεραυνό από το ύψος του πέναλτι.