AEK 9 20
ΑΠΟΕΛ 9 13
ΑΕΛ 8 11

Η ΑΕΛ στους «4»

Ηττήθηκε αλλά προκρίθηκε η ΑΕΛ σε βάρος της Ανόρθωσης. Ο επαναληπτικός του κυπέλλου Coca-Cola στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», ανέδειξε ως νικήτρια την Ανόρθωση με 2-1, ωστόσο το εισιτήριο για την ημιτελική φάση βάφτηκε γαλαζοκίτρινο, χάριν στο εκτός έδρας τέρμα που πέτυχε η Λεμεσιανή ομάδα.

Η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ στο 20ό λεπτό με δράστη τον Γιάννη Οκκά, ισοφαρίζοντας το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα. Αυτό ήταν το πρώτο τέρμα που δέχθηκε ο Ματίας Ντεγκρά από ποδοσφαιριστή της Κυρίας στα τέσσερα φετινά παιχνίδια.  Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΛ έψαξε την ισοφάριση όμως η κλασσική φάση δεν γινόταν.

Στην επανάληψη, η ΑΕΛ έλεγχε το ρυθμό η Ανόρθωση όμως ήταν πιο επικίνδυνη. Στο 71ο λεπτό, ο Βουό δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και έτσι οι ισορροπίες άλλαξαν. Και πάνω εκεί που η Ανόρθωση ανέβαζε ταχύτητα ψάχνοντας το γκολ της πρόκρισης, ο Μπεμπέ «έκλεψε» την μπάλα από τον Ζαϊρί, μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση και με ξαφνικό πλασέ νίκησε τον Κόζατσικ, κάνοντας το 1-1 στο 83΄. Η Ανόρθωση απάντησε αμέσως, καθώς στο 85΄ ο Οκκάς έστειλε την μπάλα στο πλεκτό του Ντεγκρά για δεύτερη φορά.

Στα τελευταία πέντε λεπτά, οι γηπεδούχοι κυνήγησαν το γκολ που θα τους έδινε το εισιτήριο για τους τέσσερις του κυπέλλου, ωστόσο αυτό δεν ήρθε ποτέ και έτσι η ΑΕΛ είναι η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε θέση στα ημιτελικά του θεσμού.