Βρέθηκε πιθανή συσχέτιση του θανάτου της 39χρονης με το εμβόλιο της AstraZeneca [BINTEO]

Καθησυχάζει ο Υπ. Υγείας για το σκεύασμα της AstraZeneca «Όσοι δεν παρουσίασαν συμπτώματα να λάβουν 2η δόση», δήλωσε

Πιθανή συσχέτιση του εμβολιασμού με το θρομβοεμβολικό επεισόδιο που οδήγησε στο θάνατο 39χρονη από τη Βρετανία, η οποία είχε εμβολιαστεί με το σκεύασμα της ΑstraΖeneca, εντοπίζει η αρμόδια υποεπιτροπή φαρμακοεπαγρύπνησης. 

«Όταν έγινε η ανάλυση για το causality assessment κατατάγηκε στο 7 από το 9 το οποίο είναι probable. Eίναι πιθανώς ο συσχετισμός», δήλωσε η Αναπληρώτρια Διευθύντρια Φαρμακευτικών Υπηρεσιών, Έλενα Παναγιωτοπούλου, σε παρέμβαση της στην εκπομπή του ΑΝΤ1 «Μέρα Μεσημέρι».  

Οι αρμόδιοι τελούν εν αναμονή για το πόρισμα τόσο του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Φαρμάκων, όσο και της ίδιας της εταιρείας, η οποία διεξάγει τη δική της έρευνα. 

Πάντως, ο Υπουργός Υγείας εμφανίζεται καθησυχαστικός, και καλεί εκ νέου τα άτομα που έλαβαν την πρώτη δόση του σκευάσματος και δεν παρουσίασαν συμπτώματα, να προσέλθουν κανονικά για την δεύτερη. 

«Υπήρξε η αντίδραση και η αναστάτωση στον κόσμο για το συγκεκριμένο περιστατικό. Θέλω να τονίσω όμως ότι ήταν αναμενόμενο. Σε διάφορες χώρες παρατηρήθηκαν τέτοια περιστατικά και στατιστικά ήταν αναμενόμενο και στην Κύπρο», δήλωσε ο Υπουργός Υγείας, Κωνσταντίνος Ιωάννου.  

Σχολιάζοντας το ενδεχόμενο αριθμός εμβολίων να μείνει αδιάθετος μετά τον εμβολιασμό όλων των πολιτών που το επιθυμούν, ο Υπουργός Υγείας σημείωσε ότι τα εμβόλια είτε θα δοθούν μέσω του μηχανισμού της Ευρώπης σε τρίτες χώρες είτε θα τα μεταπωλήσουμε.


Διαβάστε επίσης:

Μαίρη Αυξεντίου

το δικό σας σχόλιο

* Υποχρεωτικά πεδία

Παρακαλούμε όμως τα κείμενα να μην είναι υβριστικά, να μην παραπέμπουν σε άλλους ιστότοπους, να γράφονται στην ελληνική ή την αγγλική γλώσσα (όχι greeklish), να είναι κατανοητά και τέλος να είναι κατά το δυνατόν σύντομα. Είναι αυτονόητο πως η ομάδα διαχείρισης φέρει ευθύνη μόνο για τα επώνυμα άρθρα των συντακτών και των συνεργατών της. Σας ευχαριστούμε για την συμμετοχή σας.