Πόσο καλοί είναι οι Κύπριοι στην ιστορία; Δείτε το κωμικοτραγικό βίντεο!

Οι πιο κουφές απαντήσεις περί ιστορίας στο 3ο επεισόδιο του AT LEDRAS από το G2N TV και την Φρέτα Μενελάου!

Η αγαπημένη ηθοποιός Φρέτα Μενελάου και το G2N TV ξαναβγήκαν στους δρόμους και ρώτησαν τους Κύπριους διάφορα σχετικά με την ιστορία της Κύπρου

Επιμέλεια: Μιχάλης Οδυσσέως

Σπύρος Δημητριάδης

22/04/2015>12:03

Τότε σωστό ήταν στην έρευνα να αναφερθεί ότι ένα ποσοστό κάπου ας πούμε 10% των απαντήσεων ήταν όπως αυτές που παρουσιάζουμε για προβληματισμό αυτών που φέρουν ευθύνη για τέτοια άγνοια. Όμως η γυναίκα μου που είναι εκπαιδευτικός πολλές φορές μαθητές της την ρωτούν για παράδειγμα: -Κυρία, τί έγινε την πρώτη του Απρίλη το 1821; ή την πρώτη του Οκτώβρη έπεσε η δικτατορία στην Ελλάδα; και άλλα τέτοια κοκταίηλ ερωταπαντήσεων με ημερομηνίες και γεγονότα και συνοδεία από απορίες και ερωτηματικά στις απαντήσεις τους. Πιστεύω πως έπρεπε με πολλή σοβαρότητα να ασχοληθούν όσοι φέρουν μερίδιο ευθύνης να βρουν τρόπους διαφώτισης χωρίς διδασκαλίστικες προσεγγύσεις. Στην εποχή μας οι νέοι κοιμούνται και ξυπνούν με τα κινητά, τα τάμπλετς και τα λάπτοπ, από αυτά τα μέσα πρέπει να γίνει η επίθεση γνώσης. Το πιο τρομερό όμως είναι ότι: Εάν οι γνώσεις περι Κύπρου που είναι μισή Πατρίδα είναι τόσο περιορισμένες, τότε τι γίνεται με τις γνώσεις για άλλες χώρες και άλλες Ηπείρους; Εάν η Βίβλος κάτι μας διδάσκει κάτι με το κτήσιμο του Πύργου της Βαβέλ και την ασυναρτησία των διαφόρων γλωσσών είναι αυτό που επακολούθησε: Ο Κατακλυσμός!

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Maria

19/04/2015>11:47

Δεν ευθύνονται τα παιδιά που δεν γνωρίζουν την ιστορία τους ....οι γονείς έιναι αυτοί που ευθύνονται ...κανείς δεν ξέχασε όλοι θυμούνται ας μεταλαμπαδεύσουν οι γονείς τα παιδεία τους .... Δεν μας έκαναν να αγαπήσουμε αυτο το νησί ..πολλοί ειναι αυτοί που το θεωρούν ασήμαντο και υποτιμούν την σπουδαιότητα του...Για αυτο δεν γνωρίζουμε την ιστορία μας γιατι δεν αγαπήσαμε το νησί μας .... Η οικονομική κρίση θα φέρει και τα κακά της και τα καλα της ..το σπουδαιότερο θα φέρει ανθρωπιά και εμείς οι Έλληνες της Κύπρου θα ενωθούμε σαν μια γροθιά , θα σταματήσει η άγνοια για το νησί μας , και θα έρθει η μερα που θα νιώθουμε περήφανοι. για το νησί μας ...

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Andreas

18/04/2015>19:36

Kasialos telika ti itan???? Kkkkaaashiallllos Ta dikamas tou gitonou mas!!!

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Σκεύη Παναγιωτίδου

18/04/2015>16:28

Λυπούμαι πραγματικά να βλέπω νέα παιδιά να μην γνωρίζουν βασικά πράγματα για τον τόπο τους. Ναι μπορεί να έχουμε ελλείψεις στην Παιδεία αλλά ας μην τα ισοπεδώνουμε και να τα ρίχνουμε πάντα σε άλλους . Πόσες φορές στα σχολεία ή και αλλού άκουσαν για να μην πω τραγούδησαν και οι ίδιοι τον εθνικό μας ύμνο? Αν οι ίδιοι δεν πήγαν, να πιστέψω ότι ένας φίλος τους ή οι συμμαθητές τους δεν έλαβαν μέρος σε σχολικές παρελάσεις? Δεν διερωτήθηκαν το γιατί? Είναι δυνατόν στο σπίτι τους δεν άκουσαν κάποια ιστορία από παππού, γιαγιά οι τους γονείς τους για τον αγώνα της ΕΟΚΑ την ανεξαρτησία ... ΝΤΡΟΠΗ ... ΝΤΡΟΠΗ ... προσωπικά εγώ περίμενα από τους νέους μας να πάρουν την εξουσία στα χέρια τους και να φύγει αυτή η γενιά της εξουσίας που σχεδόν όλοι είναι διεφθαρμένοι ... αλλά με τέτοιους αδιάφορους νέους φοβάμαι ότι η ΚΥΠΡΟΣ μας θα χαθεί

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Iakovos

18/04/2015>16:00

Καταστρεφόμαστε! Κάποιος πρέπει να ασχοληθεί με την παιδεία!!!

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Michalis Charilaou

18/04/2015>11:48

Eleos pleon gia onoma tou 8eou...ilikrina ntrepome gia ts "simbolites" m. Pos mborite na onomazeste elinokiprioi i esto polites tis kypriakis dimokratias ?? To kirio xaraxtiristiko t kipriou polititi ine apla i polilogia, faskontas k antifaskontas katigorontas ta kommata oi aftous pou asxolounte me tn politiki eno taftoxrona den gnorizoun tipote apla arnounte na sxoliasoun legontas ta sini8ismena "den asxoloume" " den endiaferome" kai ta lipa. Ego lipon san energos politis gnostis tis istorias t topou m kai gnostis tou politikou gignes8e ka8os kai paratiritis tou sixronoevropaikou paraskiniou anafero xoris endiasmous pos i kipros eftase sto aproxorito exontas tous idious tous polites ts na agnoun na ipotimoun kai na E3EFTELIZOUN toys idious kai ton topo pou tous ana8re4e. Ntropi se olous sas mikrous k megalous pou dinete to dikeome se aftous pou mas katestre4an k 8eloun na mas apoteliosoun to dikeoma na mas perigeloun perifronontas tn kiriarxia mas. Ena megalo mbravo se olous tous polites pou elavan meros sto video kanontas rezili tin patrida mas. Tous parotrino mono na min dianoi8oun na 3ana ekferoun tin apo4i tous toulaxiston dimosia.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Nuda Veritas

18/04/2015>10:54

Το κεφάλι μας στον τοίχο πρέπει να το χτυπάμε κυρίως για το επίπεδο "δημοσιογραφίας" που αποπνέει το πιο πάνω κειμενάκι. Έχω την εντύπωση ότι το υποτιμητικό, συναισθηματικά φορτισμένο υφάκι δεν έχει θέση σε ένα ενημερωτικό portal, όσο και αν εκνευρίζεται ο δημοσιογράφος με το θέμα. Τις τελευταίες μέρες αναπαράγεται το βιντεάκι και συνοδεύεται από υβριστκά και προσβλητικά σχόλια για τα συγκεκριμένα άτομα αλλά είμαι σίγουρη ότι μεγάλο ποσοστό αυτών που το αναπαράγουν κάπως παρόμοια θα αντιδρούσαν στη θέση τους. ΝΑΙ, είναι τραγικό να μην έχουμε βασικότατες γνώσεις ιστορίας αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει "να επιστρέψουν στο δημοτικό" οι μαθητές αλλά ότι πρέπει να επιστρέψουν στα πανεπιστήμια οι καθηγητές τους. Όχι για να μάθουν πώς να τους διδάσκουν τι γιορτάζουμε σε κάθε επέτειο ή ποιος έγραψε τον εθνικό μας ύμνο, αλλά για να μάθουν πώς να κάνουν τους μαθητές να ενδιαφέρονται γι' αυτά που ακούν στην τάξη, πώς να τους κάνουν να ξυπνούν το πρωί και να ΘΕΛΟΥΝ να πάνε σχολείο, πώς να αγαπήσουν τη γνώση, πώς να σκέφτονται ελεύθερα, πώς να είναι δημιουργικοί. Προς το παρόν οι μαθητές μας προτιμούν να κοιμούνται στα θρανία, να παρακολουθούν τυπικά τις σχολικές γιορτές χωρίς τίποτα να τους κεντρίζει το ενδιαφέρον, να μισούν το σχολείο! Και για όλα αυτά δεν φταίνει οι ίδιοι. Φταίνε αυτοί που νομίζουν ότι οι εγκυκλοπαιδικές γνώσεις είναι πιο σημαντικές από την ανάπτυξη της δημιουργικότητας, της φαντασίας, της ταλαιπωρημένης κριτικής σκέψης που την κάναμε σύνθημα και ξεχάσαμε τελικά τι σημαίνει. Γενικώς πιάσαμε τους τύπους και αφήσαμε την ουσία. Και εν τέλει αξίζει ένα μπράβο σε αυτούς τους ανθρώπους που δέκτηκαν να δημοσιευτεί ακέραιο το βίντεο για να καταλήξουν θύματα του μένους και του κόμπλεξ του κάθε μορφωμένου φωτεινού παντογνώστη Κυπραίου. Πολλοί στη θέση τους δεν θα το δέχονταν.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Nuda Veritas

18/04/2015>10:49

Το κεφάλι μας στον τοίχο πρέπει να το χτυπάμε κυρίως για το επίπεδο "δημοσιογραφίας" που αποπνέει το πιο πάνω κειμενάκι. Έχω την εντύπωση ότι το υποτιμητικό, συναισθηματικά φορτισμένο υφάκι δεν έχει θέση σε ένα ενημερωτικό portal, όσο και αν εκνευρίζεται ο δημοσιογράφος με το θέμα. Τις τελευταίες μέρες αναπαράγεται το βιντεάκι και συνοδεύεται από υβριστκά και προσβλητικά σχόλια για τα συγκεκριμένα άτομα αλλά είμαι σίγουρη ότι μεγάλο ποσοστό αυτών που το αναπαράγουν κάπως παρόμοια θα αντιδρούσαν στη θέση τους. ΝΑΙ, είναι τραγικό να μην έχουμε βασικότατες γνώσεις ιστορίας αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει "να επιστρέψουν στο δημοτικό" οι μαθητές αλλά ότι πρέπει να επιστρέψουν στα πανεπιστήμια οι καθηγητές τους. Όχι για να μάθουν πώς να τους διδάσκουν τι γιορτάζουμε σε κάθε επέτειο ή ποιος έγραψε τον εθνικό μας ύμνο, αλλά για να μάθουν πώς να κάνουν τους μαθητές να ενδιαφέρονται γι' αυτά που ακούν στην τάξη, πώς να τους κάνουν να ξυπνούν το πρωί και να ΘΕΛΟΥΝ να πάνε σχολείο, πώς να αγαπήσουν τη γνώση, πώς να σκέφτονται ελεύθερα, πώς να είναι δημιουργικοί. Προς το παρόν οι μαθητές μας προτιμούν να κοιμούνται στα θρανία, να παρακολουθούν τυπικά τις σχολικές γιορτές χωρίς τίποτα να τους κεντρίζει το ενδιαφέρον, να μισούν το σχολείο! Και για όλα αυτά δεν φταίνει οι ίδιοι. Φταίνε αυτοί που νομίζουν ότι οι εγκυκλοπαιδικές γνώσεις είναι πιο σημαντικές από την ανάπτυξη της δημιουργικότητας, της φαντασίας, της ταλαιπωρημένης κριτικής σκέψης που την κάναμε σύνθημα και ξεχάσαμε τελικά τι σημαίνει. Γενικώς πιάσαμε τους τύπους και αφήσαμε την ουσία. Και εν τέλει αξίζει ένα μπράβο σε αυτούς τους ανθρώπους που δέκτηκαν να δημοσιευτεί ακέραιο το βίντεο για να καταλήξουν θύματα του μένους και του κόμπλεξ του κάθε μορφωμένου φωτεινού παντογνώστη Κυπραίου. Πολλοί στη θέση τους δεν θα το δέχονταν.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

ανδρεας παυλου

18/04/2015>10:12

ωραια σχολεια και τρομερους καθηγιτες , πειτε μου μονο , γιατι τους δινουν απολυτηρια

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ