Πώς είναι να λατρεύεις κάποιον με αυτισμό - Η Δώρα εξομολογείται

"Θέλω να δημιουργήσω έναν κόσμο όπου ο Χρίστος δεν θα ζει περιτριγυρισμένος από παράξενα βλέμματα"

Ο αδελφός μου, Χρίστος, είναι 8 χρόνια μικρότερος μου και η σχέση μας ήτανε όπως οποιωνδήποτε δυο αδελφών.

Επιμέλεια: Μιχάλης Οδυσσέως

Lena Poulou

09/12/2017>17:38

Καλησπερα Δωρα..Εχω κ εγω εναν αδερφο με αυτισμο..Ειναι ο τεταρτος σε σειρα..ειμαστε 5 αδελφια.εγω ειμαι η πρωτη κ οπως καταλαβαινεις σκεφτομαι πολυ το μελλον του..θελω να'μαι διπλα του παντα..του αρεσει πολυ η μουσικη..κ να βλεπει ταινιες..κυριως παιδικες..ειναι 16 χρονων..θελω να ειναι γερος παντα κ ευτυχισμενος κ γω θα'μαι διπλα του...

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

βενετια

20/09/2015>12:14

Μπράβο κορίτσι μου μπράβο σε σένα και στους γονεις σου ! Θα ηταν πολύ ευκολο να παραδωθητε σε μια μοίρα απονη!!! Παντα θαυμαζω ανθρώπους με αυτή τη δυναμη στη ψυχή τους!!! Ενα φιλακι απο μένα στον αδερφό σου και απο ενα ποιο μεγαλο σε σένα και τους γονείς σου!!!

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

AntoniettaGeorgiou

11/08/2015>10:27

Εισαι πραγματικά μια Υπέροχη αδελφή και ένας καταπληκτικός άνθρωπος χρυσή μου. Ο Χρήστος σας ειναι απο τα πιο τυχερά παιδια που εχει μια οικογένεια σαν την δίκη σας που τα έδωσε ολα αψήφησε τα παντα για το καλο σας και συνεχίζετε έτσι δυναμικά. ΜΠΡΑΒΟ. Συνεχίστε το σπουδαίο σας έργο και εγώ ειμαι δίπλα σας γιατι και εγώ εχω μια κορη 24 χρόνων με ειδικες αναγκες εμένα δεν μίλησε καθόλου και εχει και κινητικά προβλήματα. Θα ήθελα πολυ να σας γνωρίσω . Ειναι σπουδαίο πράγμα να βρίσκεσαι με ανθρώπους που σε καταλαβαίνουν γιατι σημερα στις μέρες μας ειναι λίγοι αυτοί που λέγονται Άνθρωποι. Εχω και εγώ αμέτρητες εμπειρίες. Ειμαι απο Λαρνακα αν θέλεις να επικοινωνήσουμε γράψε μου στο email μου. Θα χαρώ να σας γνωρίσω όλους!! Με πολλη Αγαπη και εκτίμηση Αντωνιεττα.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Dora Perera

15/08/2015>21:52

Geia sou Antoinetta, euxaristw gia ta omorfa logia sou. Tha itan xara mou na milisoume, den mporw na vrw to email sou an thes kane me add Facebook alliws to email mou einai dwra_90@hotmail.com. Kalo savatokiriako :)

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Fanis

05/08/2015>15:41

Πολλά, πολλά μπράβο για την οριμότητά σου. Δεν είχα την ευκαιρία να μεγαλώσω μαζί με ένα παιδί με αυτισμό, αλλά έζησα αυτή την εμπειρία μέσα από το τόσο ζωντανό σου κείμενο. Θεώρησε ότι από σήμεραο Χρίστος σου έχει ακόμα έναν αδελφό!

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Dora Perera

15/08/2015>21:47

Fani euxaristw poli, akrivws ayto prospathoume na kanume me tin omada stiriksis kai meto blog. Na se kala :)

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Despo Kyriakou

05/08/2015>07:41

Bravo. Den exw logia

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Dora Perera

15/08/2015>21:47

Despo mou euxaristw, na se kala!

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

R.V

04/08/2015>20:57

Bravo sou. Se niwthw kai se katalamvenw apolita. O Xristos su mu thimizei ton diko mou aderfo..me pernaei 7 xronia..prin 31 xronia den ipirxan arketes plirofiries gia ton autismo..o aderfos mu anaptikse oses ikanotites exei arga.Sinexizw na min exw epoikinwnia mazi tu, katalamvenume an ponaei kati h oxi apo tin siberifora tu, tis kriseis thimou ktl. Ton vriskw mono mesa apo tin mousiki..den ksexnaei ute stoixo ki otan ton ksexnaei, dimiourgei diko tou. Tha eimai k egw enas kidemonas kapote, kai tha ithela na dimiourgithun eukairies gia olous tus anthrwpous me autismo aneksartitou ilikeias, estw gia na vrume tropous epoikinwnias.. opws kataferan me ton Naoki Higashida. Yparxei elpida stin Kipro, alla den iparxei arketi voithia kai gnwsi opws gia paradeigma stin Hnwmeno Vasilio-p.x New Struan School, Scotland eidika sxediasmeno gia autism users kai me eidika programmata. Auta xriazomaste stin Kipro, kai gia enilikes.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Dora Perera

17/08/2015>14:35

Geia sou, euxaristw pou moirastikes tin istoria sou mazi mou. Kai tou Xristou mou tou aresei i mousiki poli! I omada stiriksis stin opoia eimai melos exei megala sxedia gia to mellon auton ton paidiwn. Tha xeromoun poli na ta moirastw mazi sou kai na antalaksoume idees. Na se kala :)

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

GEORGIA POULLOU

04/08/2015>15:40

bravo koritsi mou toso orimi sinechise na enimeronis to kosmo emis nomizume oti de tha mas aggisi pote ala tha kanoume kai mis pedia egonia pote de xeris ti sou melli se senchero kai kalo agona giati pragmati ine diskolos

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

ΣΤΕΛΙΟΣ

04/08/2015>15:18

ΑΣΠΡΟΦΤΑΣ

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

maria panagiotou

03/08/2015>22:58

Πολυ ωραιο!!οσοι εχουν παιδι με αυτισμο καταλαβαινει ο ενας τον αλλο!!

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Dora Perera

15/08/2015>21:56

Pragmati etsi einai Maria! Na eisai kala :)

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Dora Perera

15/08/2015>21:51

Geia sou, euxaristw pou moirastikes tin istoria sou mazi mou. Kai tou Xristou mou tou aresei i mousiki poli! I omada stiriksis stin opoia eimai melos exei megala sxedia gia to mellon auton ton paidiwn. Tha xeromoun poli na ta moirastw mazi sou kai na antalaksoume idees. Na se kala :)

ΑΠΑΝΤΗΣΗ